„NIEMOŻLIWY REJS WIOŚLARSKI” ZAKOŃCZONY!

25 grudnia 2019, w 13. dniu „Niemożliwego Rejsu Wioślarskiego” łódź Ohana dotarła do wybrzeży Antarktydy. Tym samym antarktyczny The Impossible Row zakończył się wielkim sukcesem jej międzynarodowej załogi, która dowodził Fiann Paul, Islandczyk pochodzenia polskiego.

Janusz Cieliszak / JJC / Media Partners Academy:

Antarktyczna wyprawa wioślarska #TheImpossibleRow („Niemożliwy Rejs Wioślarski”) zakończona.

Sześciu wioślarzy na niespełna 9-metrowej łodzi Ohana w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia 2019) dotarło do brzegów Antarktydy, przepływając w 12 dni i 2 godziny Cieśninę Drake’a w poprzek. Ohana była napędzana wyłącznie siłą mięśni swojej załogi.

To nowy, wioślarski rekord świata.

Nawiązuje on do rejsu z 1988 roku: Ned Gillette z 3-osobową załogą wioślarzy pokonał wtedy Cieśninę Drake’a startując 22 lutego z Cape Brecknock (60 Mm NW od przylądka Horn), ale zakończył trasę 6 marca, po 13 dobach i 5 godzinach, na Wyspie Króla Jerzego (King George Island) w antarktycznym archipelagu Południowe Szetlandy, nie dopływając do Antarktydy-kontynentu. Jego 8,5-metrowa łódź Sea Tomato była ponadto wyposażona w mały żagiel.

 

 

 

Oficjalny, łączny czas rejsu Ohany, wg Międzynarodowego Stowarzyszenia Wioślarstwa Oceanicznego (ORS) to: 12 dób, 1 godzina i 45 minut.
Wioślarze przepłynęli łącznie 655,2 Mm ( 1213,4 km).
Start nastąpił z okolicy przylądka Horn (Chile) 13 grudnia o godz. 12:00 UTC i zakończył się 25 grudnia, 2019 o godz. 13:45 UTC na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego, w okolicy argentyńskiej stacji polarnej Base Antártica Primavera na przylądku Primavera.

Patrz: komunikat Międzynarodowego Stowarzyszenia Wioślarstwa Oceanicznego (The Ocean Rowing Society International), oficjalnego arbitra międzynarodowych, oceanicznych rekordów wioślarskich i światowych Rekordów Guinnessa.

Zobacz ostatni dzień „Niemożliwego Rejsu” FB Discovery:
https://www.facebook.com/Discovery/videos/486396075384879/

 

W załodze Ohany było 6 wioślarzy:

Fiann Paul (ISL) – kapitan rejsu,

 

Colin O’Brady (USA) – I oficer i producent medialny wyprawy,

 

Cameron Bellamy (RPA),

 

Jamie Douglas-Hamilton (Wlk. Brytania),

 

John Petersen (USA) oraz

 

Andrew Towne (USA).

 

Fiann Paul, reprezentuje Islandię i pochodzi z Polski. Jest uznanym wioślarzem sportowym i posiadaczem największej liczby rekordów Guinnessa w jednej dys­cyp­linie sportowej. To Fiann był pomysłodawcą tego rejsu, który przygo­to­wy­wał szczegółowo ponad dwa lata.

Fiann Paul, po zakończeniu tego rejsu, został pierwszym człowiekiem na świecie, który zaliczył Oceaniczny Wielki Szlem Wioślarski (Ocean Explorers Grand Slam) – przepłynął na wiosłach wszystkie oceany Ziemi.

Bycie odkrywcą pozostawia dziś jedynie jedną opcję: odkrywanie granic wytrzymałości siły psychicznej i ludzkiego ciała. Wszystko inne na fizycznej powierzchni naszej planety zostało już odkryte – skomentował to Fiann.

Colin O’Brady, mistrz sportów górskich i rekordów antarktycznych oraz jego firma Peaks & Poles zapewnili finalnie całą logistykę wyprawy oraz partnerstwo medialne telewizji DISCOVERY.

 

 

Wszyscy wioślarze zaliczani są do światowej elity sportowców dyscyplin wytrzymałościowych.

Więcej o załodze „Niemożliwego Rejsu Wioślarskiego” zobacz na kanale YOUTUBE DISCOVERY:
#TheImpossibleRow
Meet the Rowers: Fiann Paul. The Impossible Row, Episode 7

Na oceanie – a szczególnie w Cieśninie Drake’a, gdzie spotykają się Atlantyk, Pacyfik i woko­ło­an­tark­tycz­ny Ocean Południowy – żadna droga nie jest prosta. Szczególnie kiedy przez najbardziej burzliwe i najzimniejsze akweny na planecie płynie się niespełna 9-metrową łodzią napędzaną wyłącznie siłą ludzkich mięśni.

Załoga wiosłowała non stop, 24 godziny na dobę zmieniając się co 90 minut. Na jednej wachcie przebywało naraz trzech wioślarzy.

Rejs nie był łatwy. W pierwszych dniach, po starcie spod przylądka Horn wioślarze walczyli z ponad trzymetrowymi falami, a potem z silnymi przeciwnymi wiatrami z południa. To wtedy – w trakcie czwartego dnia wyprawy (16 grudnia) – kapitan zdecydował o zastosowaniu na 24 godziny kotwicy morskiej (dryfkotwy), aby jak najbardziej ograniczyć przeciwny dryf. Szóstego dnia rejsu (18 grudnia) pogoda poprawiła się na tyle, że jeden z załogantów, Cameron Bellamy, zdecydował się na krótką kąpiel w lodowatej wodzie, pływając na środku Cieśniny Drake’a.


Bellamy to mistrz pływacki – we wrześniu 2019 zaliczył najdłuższy jak dotąd z pokonanych przez człowieka non stop dystansów na oceanie: 150 km z Bar­ba­dosu do St. Lucia (płynął 57 godzin) i mistrz wioślarski – był w osadzie, która w 2014 przepłynęła na wiosłach w poprzek Oceanu Indyjskiego.

 

Ekipa medialna towarzyszyła wyprawie na odległość ze statku bezpieczeństwa, 39-metrowego Braveheart.
Partnerem medialnym rejsu jest TV DISCOVERY.

♦ Zobacz życie załogi na łodzi w trakcie rejsu i komentarz kapitana Fianna na FB DISCOVERY:
https://www.facebook.com/Discovery/videos/1052280155116914/

♦ Ekspedycja była na bieżąco relacjonowana w mediach przez Discovery Network.

♦ Więcej informacji:
http://www.rowlaughexplore.com/the-impossible-row

♦ Więcej info oraz tracking: oficjalny portal Wyprawy:
https://www.colinobrady.com/theimpossiblerow.

Informacja własna: MediaPartners.pl
Zdjęcia i wideo: photo FB DISCOVERY, FB Wyprawy; Colin O’Brady, Peaks & Poles, produkcja MATADOR Content dla DISCOVERY.

 

Pozdrawiam
Janusz Cieliszak / JJC
www.MediaPartners.pl


Wesołych Świąt!

► Periplus.pl – powrót na Stronę Główną