Stronę redaguje: Kazimierz Robak.
Kontakt e-mail: [email protected]
Periplus to antyczna locja – więcej informacji o periplusie jako takim znajdziecie ► TU.
Czym jest locja, żeglarzom tłumaczyć nie trzeba, a nieżeglującym przypomnę, że – w najszerszym rozumieniu – jest to zbiór możliwie jak największej liczby informacji o wodach i lądach je otaczających, które mogą (lecz nie muszą) być przydatne żeglującym.
Portal Periplus.pl założyłem 14 stycznia 2017 r., żeby był moją prywatną locją, zawierającą informacje o tym, co interesuje mnie i może (ale nie musi) interesować innych. Locją w znaczeniu bardzo ogólnym, bo żeglować można również po meandrach Sztuki, Historii, Polityki, Muzyki. Geograf – przyjaciel, który w czasach najdawniejszych uczył mnie żeglarstwa morskiego – powiedziałby, że są tu opowieści „o życiu i jego przejawach” i miałby (jak zwykle) słuszność.
Nie ma tych opowieści tak wiele, jak bym chciał, bo na przeszkodzie stoi chroniczny brak czasu, ale może to i lepiej – wystarczy ich na dłużej.
Teraz to, co zazwyczaj się umieszcza w takich wstępach i co na ogół podaję, gdy muszę jakoś streścić swój życiorys.
KAZIMIERZ ROBAK – filolog, historyk, żeglarz, dziennikarz (również radiowy – ►Radio Zet w latach 1990-1995), publicysta, redaktor, kierowca 18-kołowej ciężarówki (ok. miliona mil po drogach 48 stanów USA, tzw. kontynentalnych), nauczyciel akademicki.
Płynął m.in. Pogorią w rejsie antarktycznym (1980-1981, kpt. Krzysztof Baranowski) i regatach Cutty Sark Tall Ships’ Races (Operacja Żagiel 1982; kpt. Andrzej Marczak).
Uczestnik Szkół Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego na Pogorii:
• współorganizator i nauczyciel (j. polski, j. rosyjski, historia) pierwszej SzPŻ-1983/84 (kpt. K.B.) do Indii i Sri Lanki;
• nauczyciel (j. polski, historia) w Międzynarodowej SzPŻKB-1988/1989 (kpt. K.B.) wokół Ameryki Płd.;
• dyrektor i nauczyciel (Historia Kultury i Cywilizacji Zachodu) w polsko-rosyjskiej SzPŻKB-2013 (wokół Europy przez Maderę);
• nauczyciel i pełnomocnik Kapitana (K.B.) ds. szkolnych w polsko-rosyjskiej SzPŻKB-2015 z Amsterdamu przez Lerwick i Porto Santo do Civitavecchia;
• dyrektor i nauczyciel w SzPŻKB-2016 podczas The STI Black Sea Tall Ships’ Regatta (kpt. Krzysztof Grubecki – absolwent pierwszej SzPŻKB, tej do Indii i Sri Lanki) z Włoch (Civitavecchia) na Morze Czarne i z powrotem.
Posiadacz Dużej Złotej Żeglarskiej Odznaki Turystycznej PTTK z 7 szmaragdami.
Prowadzi/prowadził (jeśli nie żegluje) zajęcia z historii powszechnej, historii USA, historii politycznej XX wieku, literatury, teatru i filmu na wydziałach humanistycznych w St. Petersburg College na Florydzie, University of South Florida i Hillsborough Community College.
Redagował m.in. książki Krzysztofa Baranowskiego (w tym: Żagle na sztalugach, 2020 i Mity mórz i oceanów, 2023), Ziemowita Barańskiego (Jak się raz zacznie…; 2021), Wojciecha Jacobsona (Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej, 2022) i Eugeniusza Moczydłowskiego (Pod żaglami i na cumach, wyd. II elektroniczne, 2018.
Autor: „Pogorią” na koniec świata (Wyd. Morskie, 1983), Szkoła. Historia pierwszej Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego (WKR, 2005), GIBRALTAR: Cieśnina – Skała – Państwo (WKR, 2015 – wyd. papierowe; WKR, 2017 – wyd. II, elektroniczne, rozszerzone), Szkoła Pod Żaglami 1983/84. Album rodzinny (Elitera/WKR, 2017), Żeglarskie „Kto jest kim”: Krzysztof Baranowski (Megas, 2018), Żeglarskie 'kto jest kim’: Wojciech Jacobson (Dobry Noe Press, 2022), Co za kot! (Dobry Noe Press, 2022), Z „Pogorią” na śpiew i życie (Dobry Noe Press, 2023).