Periplus.pl

Stronę redaguje: Kazimierz Robak.
Kontakt e-mail: [email protected]


Periplus to antyczna locja – więcej informacji o periplusie jako takim znajdziecie ► TU.

Czym jest locja, żeglarzom tłumaczyć nie trzeba, a nieżeglującym przypomnę, że – w najszerszym rozumieniu – jest to zbiór możliwie jak największej liczby informacji o wodach i lądach je otaczających, które mogą (lecz nie muszą) być przydatne żeglującym.

Portal Periplus.pl założyłem 14 stycznia 2017 r., żeby był moją prywatną locją, zawierającą informacje o tym, co interesuje mnie i może (ale nie musi) interesować innych. Locją w znaczeniu bardzo ogólnym, bo żeglować można również po meandrach Sztuki, Historii, Polityki, Muzyki. Geograf – przyjaciel, który w czasach najdawniejszych uczył mnie żeglarstwa morskiego – powiedziałby, że są tu opowieści „o życiu i jego przejawach” i miałby (jak zwykle) słuszność.

Nie ma tych opowieści tak wiele, jak bym chciał, bo na przeszkodzie stoi chroniczny brak czasu, ale może to i lepiej – wystarczy ich na dłużej.

Teraz to, co zazwyczaj się umieszcza w takich wstępach i co na ogół podaję, gdy muszę jakoś streścić swój życiorys.

 

KAZIMIERZ ROBAK – filolog, historyk, żeglarz, dziennikarz (również radiowy – Radio Zet), publicysta, redaktor, kierowca 18-kołowej ciężarówki, nauczyciel akademicki.

Płynął m.in. Pogorią w rejsie antarktycznym (1980-81, kpt. Krzysztof Baranowski) i regatach Cutty Sark Trophy (Operacja Żagiel 1982; kpt. Andrzej Marczak). Uczestnik Szkół Pod Żaglami kpt. Krzysztofa Baranowskiego na Pogorii: współorganizator i nauczyciel pierwszej SzPŻ-1983/84 (kpt. K.B.) do Indii i Sri Lanki; nauczyciel w Międzynarodowej SzPŻ-1988/89 (kpt. K.B.) wokół Ameryki Płd.; dyrektor i nauczyciel w polsko-rosyjskiej SzPŻ-2013 do­oko­ła Europy; nauczyciel i pełnomocnik Kapitana (K.B.) ds. szkolnych w polsko-rosyjskiej SzPŻ-2015 z Amsterdamu przez Lerwick i Porto Santo do Civitavecchia; dyrektor i nauczyciel w SzPŻ-2016 (kpt. Krzysztof Grubecki – absolwent pierwszej SzPŻ KB, tej do Indii i Sri Lanki) z Włoch na Morze Czarne i z powrotem.

Prowadzi/prowadził zajęcia z historii powszechnej, historii USA, historii politycznej XX wieku, literatury, teatru i filmu na wydziale humanistycznym University of South Florida w Tampie, w St. Petersburg College i Hillsborough Community College na Florydzie.

Autor: „Pogorią” na koniec świata (Wyd. Morskie, 1983), Szkoła (WKR, 2005), GIBRALTAR: Cieśnina – Skała – Państwo (WKR, 2015), Szkoła Pod Żaglami 1983/84. 3. Album rodzinny (Elitera / WKR, 2017), Żeglarskie „Kto jest kim”: Krzysztof Baranowski (Megas, 2018).


 

Periplus powrót na Stronę Główną