Kazimierz Robak: Majówka z zabytkami

Spotkania z Zabytkamito czasopismo niezwykłe. Zaklina czas, sprawiając, że to co dawne staje się bliskie, a to co dzisiejsze nabiera wartości ponadczasowych. Stoi na straży tradycji i historii, opisując dzisiejszość. Nie ma znaczenia, który numer się weźmie do ręki i na której otworzy stronie, bo zawsze trafia się na znakomite teksty i staranną ikonografię. Słowem: kopalnia wiedzy i elegancja przekazu w jednym.

Od dwudziestu lat redaktorem naczelnym Spotkań z Zabytkami jest Wojciech Przybyszewski. Szczycę się tym, że od czasów niepamiętnych uważa mnie – jak i ja jego – za przyjaciela i że jedliśmy razem chleb z niejednego pieca i kambuza. Tu zastrzeżenie konieczne: chwalę pismo nie dlatego, że to Wojtek je redaguje, a dlatego, że – według mojej, Czytelnika, opinii, z całym szacunkiem dla poprzednich redaktorów – to Wojtek podniósł je do tego poziomu, na którym jest teraz. A jest ten periodyk jednocześnie piękny i mądry.

Czytając, czasem się robi smutno, że coś odchodzi bezpowrotnie. Czasem nastrój jaśnieje, gdy jakaś dawna perła zyskuje należną jej oprawę i zaczyna świecić nowym blaskiem. Czasem zaś lektura Spotkań powoduje, że myśl biegnie w nieoczekiwane rewiry i krainy. Tak właśnie się stało, gdy wziąłem do ręki najświeższy tegoroczny numer, oznaczony jako „3-4, 2022”.

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie

Nie będzie niedyskrecją, gdy przytoczę treść listu, który wtedy napisałem do Wojtka. Pisząc, układałem bowiem plan jednodniowej, okołowarszawskiej wycieczki dla wszystkich zainteresowanych miejscami, które rzadko pojawiają się w agencjach turystycznych. A których tak wiele na łamach Spotkań z Zabytkami.

 

Wojtku!

Celebruję czytanie SzZ, starając się, jak zwykle, czytać z uwagą wielką, po kolei, jak książkę. Ale już od pierwszych słów nieposłuszna myśl błądzi po manowcach – i Twoja to wina. Oto bowiem w słowie powitalnym wspomniałeś o muzeum biograficznym Cypriana Kamila Norwida, które powstaje w Dębinkach k. Wyszkowa.

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Cyprian Kamil Norwid
fot. François Joseph Delintraz (1861; ze zbiorów Biblioteki Narodowej)

 

I wtedy mapa mi się objawiła, z której sugestia majówki tegorocznej powstała, rodzinnej jak najbardziej, a dla Ciebie, jeśli się wybierzesz, i zawodowej do tego – nie dłuższej niż 80-100 km, po drogach dobrych, choć nie zawsze pierwszorzędnych. Za to wszystkie te drogi wiodą wśród pól i łąk szumiących, lasów liściastych i iglastych, terenów podmokłych, w których czajki i inne ptastwo urzęduje – nic tylko pełną piersią wdychać i się napawać.

 

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Władysław Podkowiński (1866-1895): Las
(1892; akwarela na papierze; 22 x 28,5 cm; MNW)

 

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Władysław Podkowiński (1866-1895): Na łące
(po 1890; olej na pł.; 42,5 x 57,5 cm; MNW)

Otóż rano wyjeżdżasz z Warszawy w kierunku ENE drogą S8 na Białystok.

Mijasz Radzymin, gdzie cmentarz poległych w Bitwie Warszawskiej przetrwał czasy komuny. Jeśli się tam zatrzymasz, to później wypada i w samym mieście sprawdzić, czy pomnik Kościuszki wciąż stoi na dawnym miejscu, czy jednak go szurnęli – bo, jak to u nas, były pomysły i afera.

Zaraz za Radzyminem, 5 kilometrów być może, w Woli Rasztowskiej/Emilianowie kurs bierzesz na E drogą 636, według drogowskazów prowadzącą na Jadów i Strachówkę.

W samej Woli Rasztowskiej zatrzymywać się nie warto, bo choć stoi tam barokowy pałac Sobieskiego, przekazany Chrzanowskim za obronę Trembowli w 1675 – dla zwiedzających jest on zamknięty. Pałac zburzyli Sowieci w 1944. Odbudował go w początkach lat 50-tych Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji. Od 1956 roku jest tam szkoła podstawowa, im. Jana III Sobieskiego oczywiście, choć po sprawiedliwości bardziej by się Annie Dorocie Chrzanowskiej patronacka rola należała niż królowi.

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Pałac w Woli Rasztowskiej, w którym mieści się szkoła podstawowa im. Jana III Sobieskiego
fot. Renia Szczepanek (2015; PolskieZabytki.pl)

Kiedyś w Woli Rasztowskiej było Radiowe Centrum Nadawcze Warszawa III, którego cztery maszty (2 x 150 m i 2 x 200 m), a raczej ich czerwone światła, widoczne były nocami daleko, budząc tęsknotę za nieznanymi lądami, do których fale z nich wysyłane docierały. Z masztów nadawały Jedynka, Dwójka i Trójka, i zagłuszarka Radia Wolna Europa. Później, za demokracji, RWE wzięło odwet i przez kilka lat emitowało stamtąd swoje programy. W 1998 centrum radiowe zostało zamknięte, nadajnik wyłączono, a maszty zdemontowano.

Jedziesz dalej drogą 636 na wschód. Mijasz Roszczep i Kozły, i w Wólce Kozłowskiej dojeżdżasz do skrzyżowania „przy krzyżu” z drogą 634: na południe prowadzi ona do Tłuszcza, na północ – do Dębinek (Muzeum Norwida in spe) i Niegowa, leżącego przy trasie S8 Warszawa – Białystok.

Na skrzyżowaniu w Wólce Kozłowskiej z drogą 634, zwróć uwagę na ćwiartkę NE, na której do niedawna stał sklep ABC „Po sąsiedzku”. Tam była kiedyś posiadłość Sieroszewskich i tam, 24 sierpnia 1858 r., urodził się Wacław, o którym Tobie mówić nie muszę. Z dworu kamień na kamieniu nie został, ale Wacławowi należałaby się tam jakaś tablica czy kamień – choć jego proza mocno się zestarzała, jednak zasługi i publikacje etnograficzne stawiają go na tym polu między najwybitniejszymi.

Na skrzyżowaniu masz jeszcze jedną opcję: jechać dalej na wschód drogą 636. To właśnie bym polecał.

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie

Wólka Kozłowska, skrzyżowanie „przy krzyżu”: droga 636, na wprost, prowadzi na wschód  do Jadowa;
droga poprzeczna ma numer 634: w prawo prowadzi do Tłuszcza, w lewo – do Dębinek;
drzewa w lewym górnym rogu kiedyś należałyby do majątku Sieroszewskich
arch. autora

Szosa prowadzi przez Rysie, Jarzębią Łąkę i Mokrą Wieś do Jadowa, ale aż tam jechać nie trzeba. Niecałe 2 kilometry za skrzyżowaniem, w Rysiu (tak mówią miejscowi), dosłownie kilka kroków za torami kolejowymi (lepiej się przed nimi zatrzymaj, nie sugerując zaporami!) odchodzi w prawo droga do Postolisk, tuż za którymi leży wieś Chrzęsne, a w niej stoi pałac-dworek Karskich.

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Pałac Karskich w Chrzęsnem, dziś należący do Powiatu Wołomińskiego, nagrodzony w kategorii „Zabytek zadbany”, czasami dostępny do zwiedzania
(2008; PolskieZabytki.pl)

Pod koniec XIX wieku, na zaproszenie Wincentyny Karskiej, w pałacu często gościł Podkowiński, który w okolicy malował swe pejzaże sielskie, choć już szałem do Ewy Kotarbińskiej podszyte.

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Władysław Podkowiński (1866-1895): Sad w Chrzęsnem
(1892; olej na pł.; 58 x 74 cm; Muzeum Narodowe, Poznań)

 

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Władysław Podkowiński (1866-1895): W ogrodzie (W parku)
(1892; olej na pł.; 118,5 x 82,5 cm; Muzeum Śląskie w Katowicach)

 

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Władysław Podkowiński (1866-1895): Dzieci w ogrodzie
(1892; olej na pł.; 62 x 47 cm; MNW)

 

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Władysław Podkowiński (1866-1895): Chrzęsne
(1892; akwarela, ołówek; 53,2 x 37,4 cm; MNW)

 

Z Chrzęsnego zaproponowałbym Ci wrócić do drogi 636, ale jadąc na Mokrą Wieś, by tam poszukać tego stawu:

 

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Władysław Podkowiński (1866-1895): Mokra Wieś (Nad stawem)
(1892; olej na pł.; 91 x 72 cm; Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu)

 

W Mokrej Wsi skręcisz w lewo i znów dojedziesz do Wólki Kozłowskiej i skrzyżowania „przy krzyżu”.

Teraz skręcasz na N, czyli w prawo. Po dwóch kilometrach, nie więcej, dojedziesz do Dębinek. Tam właśnie, w klasycystycznym pałacu z połowy wieku XIX ma być owa Norwidowska mekka – zgodność deklaracji z rzeczywistością sam sprawdzisz. By zmienić klimat, wrzucę Ci zdjęcie zimowe, dla jednego tylko powodu: bo ładne.

 

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Pałac w Dębinkach (powiat Wyszków)
fot.: Aleksandra Matysiak / Fundacja Museion Norwid

Cyprianem, po śmierci rodziców, opiekował się właściciel Dębinek – Ksawery Dybowski, przyszły poeta gościł więc we dworze często. Po latach, odtworzył go z pamięci rysunkiem:

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Cyprian Kamil Norwid (1821-1883): Dębinki (1877; tusz, piórko na papierze)
Źródło: Katalog wystawy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Warszawa  / Muzeum Narodowe, Kraków, 2004 – Les trésors de la culture polonaise dans les collections de la Bibliothèque Polonaise de Paris. [Kaiper-Miszułowicz, Aleksandra & Elżbieta Kosieradzka, Wiesława Kordaczuk – red.; tłum. Gilles Renard] Warszawa : Warszawska Fundacja Kultury / Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, 2004. ISBN: 83-89378-08-6.

Z Dębinek możesz pojechać prosto, jak strzelił, na N, do Zabrodzia, tam skręcić w lewo, by nie zważając na Zazdrość, po niecałych dwóch kilometrach znaleźć się Niegowie. Skąd do Warszawy (na SW) droga S8 jest prosta.

Ja bym jednak radził z Dębinek drogami bocznymi (ulicą Bajkową przez Wysychy) przejechać ze dwa kilometry do wsi Głuchy lub Laskowo-Głuchy, bo różnie ją zowią. Tam może uda Ci się choć okiem rzucić przez płot na miejsce urodzenia CKN, po którym dziś jeno duch Frykowskiego krąży, gdyż Wajdowie trzymają je mocno.

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie Laskowo-Głuchy: aleja wjazdowa
fot. jacek jack1234jack / PolskieZabytki.pl

I dopiero tam na S8 wskoczysz i w lewo, na zachód, do Warszawy się skierujesz.

A jeszcze i to możesz mieć w pamięci – jadąc przez Wólkę Kozłowską właśnie – że w kolonii Janówka, do tej wsi należącej, stoi do dziś (choć ogrodzony i zdewastowany) dworek, w którym dzieciństwo i lata wczesnej młodości spędził piszący te słowa, który niegdyś w czerwone światła masztów Woli Rasztowskiej się wpatrywał, rowerem wszędzie tam, gdzie właśnie wspomniał, jeździł, pierwsze uniesienia przeżywał i o żaglach białych z wypiekami na policzkach czytał.

Który teraz kreśli się z pozdrowieniami serdecznymi i podziękowaniem, by wrócić do lektury Twego pisma.

 

* * * * * * * *

Anna Dorota Chrzanowska, Białystok, Biblioteka Narodowa, Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji, Chrzanowski, Chrzęsne, Cyprian Kamil Norwid, Dębinki, Delintraz, Ewa Kotarbińska, Frykowski, Fundacja Hereditas, Głuchy, Hereditas, Jadów, Jarzębia Łąka, Kozły, Ksawery Dybowski, Laskowo-Głuchy, Mokra Wieś, Niegów, Postoliska, Radzymin, Roszczep, Rysie, Sieroszewski, Sobieski, Spotkania z Zabytkami, Strachówka, Tłuszcz, Trembowla, Wincentyna Karska, Władysław Podkowiński, Wojciech Przybyszewski, Wola Rasztowska, Wólka Kozłowska, Wyszków, Zabrodzie

Spotkań z Zabytkami nie sposób przecenić. Edytorsko każdy numer jest na poziomie mistrzowskim, więc przyjemność sprawia już od pierwszego dotyku – jeszcze przed zanurzeniem. Zgodnie z duchem czasu Spotkania z Zabytkami wydawane są też w formie elektronicznej (numery archiwalne są bezpłatne na portalu Biblioteki Narodowej POLONA oraz na stronie Zabytki.online), ale tym, którzy cenią papier, to nie wystarczy.

Koszt rocznej prenumeraty wynosi (2023): wersja papierowa – 192 zł, wersja elektroniczna – 90 zł, wersja papierowa + elektroniczna – 265 zł. Koszty wysyłki krajowej pokrywa wydawca – Fundacja Hereditas z Warszawy. Konto: Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków; Al. Jerozolimskie 87, 02-001 Warszawa;
65 1130 1017 0020 1592 8120 0011.

Pismo ma również własną stronę internetową: Zabytki.online, bogatą, profesjonalnie opracowaną i prowadzoną.


► Periplus – powrót na Stronę Główną