Kapitan Ziemowit Barański opowiada:
Fryderyk Chopin
– 1. Miłość nieodwzajemniona?

W dniu 29 lutego 1992 roku w Gdyni odbyło się pierwsze podniesienie bandery na nowo wybudowanym żaglowcu Fryderyk Chopin.Statek wybudowała Fundacja „Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami” założona i prowadzona przez kapitana Krzysztofa Baranowskiego.

Tak się złożyło, że niżej podpisany pełnił funkcję kapitana nadzorującego budowę, podnosił po raz pierwszy banderę na statku, następnie przez 11 lat był etatowym kapitanem Fryderyka Chopina, a w latach późniejszych także – od czasu do czasu – kapitanem tego żaglowca. Pozwalam więc sobie przytoczyć trochę wspomnień z tego okresu pod nieco przewrotnym tytułem w nadziei, że może wzbudzą one odrobinę zainte­re­so­wania i będą przyczynkiem do historii tego pięknego i zasłużonego żaglowca, a mojej miłości.

Czasem w życiu zdarza się, że ktoś kocha kobietę czy mężczyznę i robi wszystko, co możliwe, aby pozyskać miłość tej drugiej osoby. Dba o nią, stara się zapewnić jej możliwie komfortowe warunki, nie wymaga za wiele i otacza ją opieką. Mogłoby się wydawać, że powinna ona odwza­jem­nić uczucie, jakim jest darzona. Niestety, nie zawsze to się sprawdza. Chwilami wszystko wydaje się biec bez zgrzytów, ale od czasu do czasu pojawiają się sytuacje, które wcale nie świadczą, że miłość jest odwzajemniona, a wręcz przeciwnie – dostarczają stresów i rozcza­rowań. Często to właśnie ONA stwarza takie stresowe sytuacje.

Fot. Konrad Kwas

W języku angielskim o statku mówi się she – Ona. Chyba i ja doświadczyłem od Niej nieodwzajemnionej miłości. Fryderyk Chopin – moja miłość i dziecko, o które dbałem, jak tylko mogłem – spłatał mi wiele niespodzianek i przysporzył kłopotów.

Być może jednak ta miłość była odwzajemniona, bo te kłopoty – pomimo ich dramatyczności – na ogół kończyły się dobrze. ■

 

Cdn. (co piątek)


Opublikowane za uprzejmą zgodą P.T. Autora.
Pierwodruk: Minuta Kapitańska. Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich. 2012, marzec; str. 5-9.
Dobór ilustracji i red.: Periplus.pl / Kazimierz Robak

Na Str. Głównej:

 

Fot. Maciej Ombach

 


 

Kpt. Ziemowit Barański o Fryderyku Chopinie:

 

► ► 1. Miłość nieodwzajemniona? (18 października 2019)

► ► 2. Pożar w siłowni (13 grudnia 2019)

► ► 3. Zalany GTR i piaski Elby (13 marca 2020)

► ► 4. O włos od pogrzebu morskiego (20 marca 2020)

► ► 5. Urwana reja (27 marca 2020)

► ► 6. Załogantka spadła z rei (3 kwietnia 2020)

► ► 7. Człowiek za burtą! (10 kwietnia 2020)

► ► 8. Połamane maszty (17 kwietnia 2020)

 


► Periplus – powrót na Stronę Główną