Nowe Zeszyty Żeglarskie

Ukazało się kolejne wydanie Zeszytów Żeglarskich: maj 2019 (nr 41e).

Ośrodek Żeglarski w Trzebieży
Fot. Jerzy Pisz

Tam m.in.:

 

♦ ARTYKUŁY

Grzegorz Węgrzyn: Przerwany rejs. „Regina R” w Australii, Nowej Zelandii i jeszcze dalej na Pacyfiku…

… otwierające się za widnokręgiem bogactwo i inność świata oszałamia i wciąga, to zwykłe, życiowe kłopoty i problemy nie znikają, a wręcz przeciwnie: kumulując się, prawie niezauważenie, potrafią przybierać coraz większe rozmiary, by w niespodziewanym momencie brutalnie przerwać cienką linię zamierzonego kursu… [wstęp redakcyjny (zs)]

Melbourne, 2016, listopad: Lidia Jaskuła-Morawska gości u Grzegorza Węgrzyna na jachcie Regina R 

 

Zenon Szostak: Zwykłe życie (opowieść zasłyszana)

[…] To była śmieszna historia, taka pomyłka, że prawie ja bym ożenił się z tą Angielką. Było to w siedemdziesiątym szóstym. W Plymouth był start do pierwszego etapu regat „Operacji Żagiel”, na Wyspy Kanaryjskie. Ja prowadziłem Dar Szczecina i właśnie w Plymouth, jak to zwykle bywa w portach, przy różnych okazjach, spotkaniach rozdawałem swoje wizytówki. Potem w USA gdzie były główne uroczystości Dwustulecia Stanów Zjednoczonych i przypłynęła cała armada „Operacji Żagiel”, na Darze, tak jak i na wielu innych jachtach, nastąpiła wymiana załóg i rejs do kraju prowadził inny kapitan, a w załodze był „Świątal” czyli Zygmunt, i też zawinęli do Plymouth, no i tam, jak to w porcie, odwiedzało ich i poznali wiele osób, a wśród nich młodą angielską dziewczynę. Potem odpłynęli do Polski, a dziewczyna, widocznie zauroczona przystojnym jachtsmenem, zaczęła szukać kontaktu z „kapitanem Zygmuntem” i ktoś dał jej moją wizytówkę. […]

 

 

♦ RECENZJA

Bogdan Sobiło omawia książkę

 

Keith Colwell: Bezpieczeństwo na jachtach żaglowych i motorowych. Podręcznik RYA.
Warszawa : Wyd. Nautica, 2019; ISBN 978-83-953063-4-1; cena 49,90 zł.

 

Ciekawa i pouczająca lektura, zwłaszcza że przy okazji recenzowania książki Colwella kpt. Sobiło szczególną uwagę zwraca na warunki polskie.

Poważne wątpliwości budzi także nauczenie „Człowieka za burtą” na kursach żeglarskich. Chociaż wspomniane Rozporządzenie Ministra Sportu z 2013 roku nie precyzuje, jak ten manewr ma wyglądać na egzaminie, komisje egzaminacyjne mają zwykle swoje oczekiwania. Instruktor biorąc to pod uwagę, a także brak czasu i staranie, by kursanci zdali egzamin, uczy manewru „pod komisję egzaminacyjną” i wspomina tylko, że w realnej sytuacji tego manewru absolutnie nie należy wykonywać. Zachowanie nie tylko mało wychowawcze, ale i niebezpieczne. Podczas kursów ćwiczy się wyłącznie wyjmowanie z wody koła albo tyczki. Niemal połowa części praktycznej kursu poświęcona jest tak przeprowadzanemu manewrowi „Człowiek za burtą”. Tylko jaki to ma praktyczny sens?

 

 

♦ LISTY

Tomek Głowacki przysłał e-mail z Auckland, a w nim dwie pocztówki z Orams Marine. Druga z nich pozornie przedstawia restaurację, ale proszę się dobrze przypatrzyć: stoliki stoją w hangarze, który jest… parkingiem dla motorówek.

Tomek pisze też o kwestii najważniejszej:

Puchar Ameryki zbliża się milowymi krokami. Na razie Auckland „oddycha” swobodnie, ale już za kilka miesięcy nadejdzie gorączka rejsowa. Czy Nowej Zelandii uda się zatrzymać puchar? Ja mam nadzieję, że tak.

 

 

♦ KORESPONDENCJE

Tomek Głowacki pisze o nowych modelach łodzi na kółkach firmy „Sealegs” i jej Amphibious Enablement System (AES), opracowanym, by inni konstruktorzy mogli też przekształcać swoje łodzie w amfibie.

Polskie firmy mogą dołączyć do tej rewolucji tworząc nowy produkt, przenosząc w ten sposób swój biznes na kolejny poziom i kolejne rynki zbytu.

Są ilustracje!

 

Mariola Landowska, polska malarka mieszkająca w Oeiras koło Lizbony, opowiada o Farol do Esteiro – latarni morskiej w Cruz Quebrada nad Tagiem, którą wybudowano i uruchomiono w 1914 roku.

 

 

♦ POEZJA

Tryptyk morski z Sonetów krymskich Mickiewicza znają (prawie) wszyscy. Ale kto słyszał o Michale Budzyńskim, zaledwie 13 lat od Mickiewicza młodszym, powstańcu listopadowym, poecie?

Twórca i redaktor Zeszytów Żeglarskich, Zenon Szostak, znalazł dla Was piękny sonet Budzyńskiego „Jazda morska”, pochodzący z wydanego w 1839 r. w Brukseli tomu PierwiosnkiMorskich sonetów poeta napisał więcej, więc w  to z pewnością pierwszy z serii.

 

 

 

 

Ponadto:

  • skany archiwalnych wydań papierowych Zeszytów Żeglarskich
  • materiały z poprzednich edycji elektronicznych: w „Archiwum” znaleźć można od numeru nr 18 (sierpień 2006) do 40e (luty 2019) o zawartości, której przecenić się nie da.

Małe są szanse, by te wydania ukazały się ponownie na papierze, więc – póki czas – ściągajcie na dysk, czytajcie i zanurzajcie się w historiach, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.

 

Twórcą i redaktorem Zeszytów Żeglarskich jest Zenon Szostak, tegoroczny laureat Międzynarodowej Nagrody Żeglarskiej Szczecina  w kategorii „Popularyzator Żeglarstwa.

(kr)

 


► Periplus – powrót na Stronę Główną