Zapowiedziane na 15 grudnia br. spotkanie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, promujące nową książkę Wojtka Jacobsona, odbyło się wg planu, aczkolwiek sam Autor – ze względu na stan zdrowia – nie mógł być osobiście.
Było za to jego zdjęcie na ekranie oraz dwa filmy: jeden nowy – o Wojtku, a drugi – nakręcony przez Wojtka na Concordii w lipcu 1994 r., podczas akcji ratowniczej na Pacyfiku: podjęcie rannej studentki (spadła z masztu, z wysokości szóstego piętra, na pokład) przez helikopter lotniskowca USS Abraham Lincoln.
W trakcie spotkania, w imieniu PTTK, miałem przyjemność zaprezentowania przyznanej Wojtkowi Dużej Złotej Żeglarskiej Odznaki Turystycznej z 25 Szmaragdami.
Red. Zenon Szostak opowiada, a Magda Jacobson-Ostrowska prezentuje dyplom Dużej Złotej Żeglarskiej Odznaki Turystycznej PTTK z 25 Diamentami dla Wojciecha Jacobsona
fot. Anna Szostak
Poinformowałem wszystkich, czym jest ta odznaka: jakie są jej kolejne stopnie, za co przyznaje się kolejne szmaragdy (mile morskie i doświadczenie żeglarskie). Powiedziałem także, jaka jest aktualnie klasyfikacja przyznanych odznak i szmaragdów, w której Wojtek jest na czele. Ponieważ z tych emocji zaschło mi w gardle, o odczytanie listu od PTTK adresowanego do Wojtka poprosiłem zawodowca – prowadzącego spotkanie red. Jarosława Dobrzyńskiego.
Red. Jarosław Dobrzyński podczas spotkania w Książnicy Pomorskiej
fot. Anna Szostak
Później odznakę, jej legitymację, książeczkę ŻOT, dyplom i list wręczyłem żonie Wojtka – Ewie Jacobson i córce – Magdzie Jacobson-Ostrowskiej.
Ewa Jacobson i Magda Jacobson-Ostrowska z legitymacją i dyplomem Dużej Złotej Żeglarskiej Odznaki Turystycznej PTTK z 25 Diamentami dla Wojciecha Jacobsona
fot. Anna Szostak
Oklaski dla Kapitana Jacobsona.
Spotkanie miało wartki przebieg, filmy były interesujące. Sala pełna była ludzi.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Zbigniew Kosiorowski (z lewej) i Zygmunt Kowalski. Obaj często pojawiają się na kartach książki Wojciecha Jacobsona. Do red. Kosiorowskiego adresowane były „Listy ze świata”, które kpt. Jacobson pisał z kolejnych rejsów i włączył do swej antologii. Zygmunt Kowalski (j.k.ż.w.) był naczelnym redaktorem tygodnika Jantar i zapewniał opiekę medialną nad pierwszym rejsem Marii, rozpoczętym 6 września 1973 r.
fot. Anna Szostak
Książka jest bardzo elegancko wydana (sztywna oprawa, dużo zdjęć, map, rysunków, listów).
Dużo w niej materiału źródłowego, dokumentalnego, historycznego i podróżniczego – dotyczącego nie tylko Wojtka.
Zawartość merytoryczna jest oszałamiająca, a sposób ujęcia całości, dbałość o szczegóły, wybór i opracowanie tekstów budzi najwyższy szacunek dla benedyktyńskiej pracy Autora, redaktora, wydawcy i oficyny.
Zenon Szostak
16 grudnia 2022
Dyplom Dużej Złotej Żeglarskiej Odznaki Turystycznej PTTK z 25 szmaragdami, przyznanej Wojciechowi Jacobsonowi przez Komisję Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK. Dwadzieścia pięć to najwyższa liczba szmaragdów, jaka została przyznana do dnia wystawienia dyplomu (11 grudnia 2021 r.)
odbitka dzięki uprzejmości Marka Słodownika
Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej.
Szczecin : Estimark, 2022.
Wybór i opracowanie tekstów, redakcja: Kazimierz Robak
Projekt okładki: Piotr Jacobson-Ostrowski
Skład i druk: Drukarnia Efekt Piotrowski
ISBN: 978-83-965800-0-9
Publikacja powstała dzięki wsparciu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin oraz Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.
Patronat honorowy nad książką objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Jacht Klub AZS Szczecin oraz Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
Książkę kupić można na
► ◄
(wysyłka za granicę po ustaleniu szczegółów z Wydawcą: [email protected] )