Kazimierz Robak: List, czyli dlaczego zaniemówiłem

List przyszedł w sobotę, 22 października. Powinienem odpowiedzieć natychmiast, ale… zaniemówiłem. Bo treść listu była następująca:

Wielce Szanowny Pan Kazimierz Robak
Uniwersytet Południowej Florydy

Kazimierzu! Pozwalamy sobie tak do Ciebie się zwracać jako do bliskiego naszemu sercu żeglarza i autora bardzo ciekawej i pięknej książki o naszym Bracie j.k.ż.w. Wojciechu Jacobsonie #44. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem Twojego wystąpienia podczas wodowania książki Żeglarskie 'kto jest kim’: Wojciech Jacobson w Książnicy Szczecińskiej w dniu 22 marca 2022 roku. Jeszcze większe wrażenie, połączone z uznaniem, chcemy Tobie wyrazić w imieniu Bractwa Wybrzeża Mesy Szczecińskiej Kaprów Polskich, po przeczytaniu tej pozycji wydawniczej. Cenimy ją bardzo:

1. Jest to biografia kpt. Wojciecha Jacobsona opisana na tle wspaniałych tradycji patriotycznych i żeglarskich jego rodziców i braci.

2. Książka przedstawia dokonania żeglarskie Wojtka i wielu żeglarzy związanych z szczecińskim regionem. Symbolem tych dokonań może być działalność kpt. Kazimierza Haski tuż po 1945 roku, a w czasach współczesnych kpt. Kazimierza „Kuby” Jaworskiego.

3. Zamieszczone kalendarium rejsów jakie odbył Wojtek z kpt. kpt.: Ludomirem Mączką, Andrzejem Marczakiem, Krzysztofem Jaworskim, Andrzejem Straburzyńskim i innymi na „Marii”, „Pogorii”, „Concordii” i dziesiątkach jachtów – to ogrom Twojej pracy.

4. Jest to dokument potwierdzający niebywałe osiągnięcia kpt. Wojciecha Jacobsona. W 61 rejsach pokonał 261.500 Mm, głównie w roli kapitana lub oficera. Zdobył zaufanie i uznanie wielu wybitnych żeglarzy i miłośników żeglarstwa w Polsce i na świecie. Stał się swoistą Instytucją Żeglarską, do której w każdej chwili można się zwrócić z pytaniem.

5. Praca zawiera m.in. treść laudacji wygłoszonej na cześć kpt. Wojciecha Jacobsona z okazji przyznania mu Super Kolosa 2015:
„Kapitan Jacobson jest postacią wielowymiarową. O jego dobroci, rzetelności, szlachetności i bezinteresowności w środowisku żeglarzy krążą legendy”. Do tej oceny trzeba dodać, wśród jeszcze wielu innych, wysokiej klasy kompetencje i doświadczenie żeglarskie. Suma wszystkich jego cech plasuje Wojtka w gronie nie tylko wielkich żeglarzy, ale i wielkich Polaków.

6. W opisywanej książki mając łatwość w posługiwaniu się pięknym językiem polskim, czego próbkę dałeś już w swojej pracy „Pogorią na koniec świata” z 1983 roku, zadbałeś też, aby wszystkie teksty odpowiadały najwyższym standardom dobrej publikacji.

7. Wartość książki polega też na tym, że opiera się na faktach. Potwierdzeniem tej tezy jest również 185 przypisów, duża ilość zdjęć i unikalnych mapek. Znakomicie poszerzają one i tak bogaty tekst.

Kazimierzu! Dziękujemy za tę Książkę. Doceniamy fakt, że jej przygotowanie wymagało wielu lat ciężkiej pracy, zabiegów organizacyjnych, zdobycia zaufania Wojtka, jego rodziny i dziesiątków rozmówców. Pozdrawiamy i gratulujemy Ci tego wydawniczego sukcesu. Zrobiłeś Wojtkowi i całemu środowisku żeglarskiemu cenny i piękny prezent.

Publikacja książki Żeglarskie 'kto jest kim’: Wojciech Jacobson to wydarzenie wydawnicze 2022 roku.

Szczecin dnia 27.09.2022 r.

Kapitan Mesy Szczecińskiej
Bohdan Ronin-Walknowski
BRACTWO WYBRZEŻA – MESA SZCZECIŃSKA


 

Zaniemówienie (które rzadko mi się zdarza) trzymało dość długo. Dlatego odpowiadam dopiero teraz:

Szanowni i drodzy Bracia z Mesy Szczecińskiej!
Szanowny i drogi Kapitanie Bohdanie!

Bardzo dziękuję.
W życiu bym się czegoś takiego, jak Wasz list-laudacja, nie spodziewał i – nie mówiąc o przyjemności i radości – otrzymanie takiej pochwały jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Dodam: kolejnym, bo zaszczytem pierwszym jest zaufanie i przyjaźń Wojtka Jacobsona, co z kolei oznacza „odpowiedzialność”. Z Waszych słów wynika, że wynik mojej pracy tej odpowiedzialności sprostał. Wdzięczność moja za docenienie jest tym większa.

Kazimierz

23 października 2022


Do wszystkich osób postronnych, które doczytały dotąd, kieruję wyjaśnienie, by wiadomo było, o czym mowa:

 

Książka Żeglarskie ‘kto jest kim’: Wojciech Jacobson mojego autorstwa zeszła z maszyn drukarskich w lutym b.r. Wydawcą była prężna młoda oficyna ► Dobry Noe Press ◄ założona w Warszawie i prowadzona przez Karola Choińskiego. O oprawę graficzną, redakcję i układ tekstu zadbała Monika Pawlak – jej profesjonalizm i artyzm sprawił, że książka jest edytorską perełką, o czym wspominam bez fałszywej skromności, bo to Moniki, a nie moja zasługa.

Pierwsze wydanie rozeszło się całkowicie jeszcze przed wydrukowaniem, w przedsprzedaży. Zdecydowaliśmy więc z Wydawcą, że wypuścimy w świat wydanie drugie (z niezbędnymi poprawkami przy okazji).

O samej książce dodatkowo przeczytacie również ► TU ◄, ale – ponieważ drugi nakład też jest niewielki – polecam zakup, póki jeszcze można.  Wystarczy kliknąć na poniższe zdjęcie:

Postarajcie się jej nie przeoczyć.

 

Kazimierz Robak
23 października 2022


► Periplus – powrót na Stronę Główną