Marek Słodownik: Opowieść o „Pogorii” i piosenkach jej dedykowanych.

Kazimierz Robak znowu zaskakuje.

Po książce Wojciecha Jacobsona, w której przygotowanie włożył bardzo wiele pracy i książeczce o kotach wydał właśnie Z Pogorią na śpiew i życie.

To opowieść o Pogorii, żaglowcu budzącym w przeszłości skrajne emocje; od uwielbienia dzięki spełnionym marzeniom aż po złe emocje wspierające pomysł sprzedaży statku wkrótce po jego zbudowaniu. Na jej temat powstało kilkanaście prac magisterskich, wiele książek, tysiące artykułów prasowych, a teraz też zasób uzupełniany jest o kolejną publikację.

Książka to nietypowa, dobrze przemyślana, starannie opracowana, świetnie zilustrowana i przepięknie wydana.

Okładka nowej książki Kazimierza Robaka

We wstępie Autor pisze:

Brałem udział w pierwszych próbach ujmowania Pogorii w melodie i rymy. Później zbierałem te utwory z sentymentu i dla dokumentacji. Być może część z nich ma niewielką wartość artystyczną – ale ładunek emocjonalny wszystkie mają ogromny i dlatego uważam, że warto je przypomnieć i zarazem ocalić od zapomnienia. A przy okazji – dopisać okoliczności towarzyszące ich powstaniu, czyli kolejny aspekt historii samej Pogorii.

Z próby tej wyszedł zwycięsko, ponieważ powstała praca bardzo interesująca, skupiająca w jednym miejscu niemały dorobek poetycki poświęcony statkowi. Wiele z prezentowanych utworów nie była dotąd szerzej znana poza stałymi bywalcami pod rejami, część była znana, ale brakowało oryginalnych wykonań wreszcie pojawiła się prawdziwa perełka, piosenka w języku rosyjskim napisana z okazji Międzynarodowej Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego z końca lat 80.

Zapis nutowy piosenki o żaglowcu napisanej w języku rosyjskim

 

Wszystkie utwory osadzone są precyzyjnie w kontekście, przybliżono ich genezę nie stroniąc od anegdotek, a całość podano mistrzowskim językiem. Zebranie w jednym tomie wszystkich tych utworów z pewnością pozwoli zachować te utwory dla kolejnych adeptów żeglowania na żaglowcu, ale Autor poszedł dwa kroki dalej. Oto bowiem ozdobił swoją książkę ilustracjami pani Iwony Flaszczyńskiej. Przepiękne akwarele o tematyce marynistycznej (i nie tylko) czynią tę książkę prawdziwą bibliofilską perełką. Prace pani Iwony są po prostu bajeczne! Doskonale uzupełniają lekką opowieść Autora, ale żyją także własnym życiem układając się w równoległą opowieść.

Jedna z akwareli ilustrujących książkę

Książka jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, całość wydana na wysokiej klasy papierze i starannie oprawiona twardą okładką. Wielkie brawa dla wszystkich twórców tej książki, której wróżę wspaniałą karierę i długie życie: Autorowi, panu Kazimierzowi Robakowi, Autorce akwareli, pani Iwonie Flaszczyńskiej, Maciejowi Koczanowiczowi, który wykonał projekt graficzny i skład komputerowy oraz wydawcy, firmie Dobry Noe Press, który rzecz piękną na etapie produkcji wzbogacił o atrakcyjną szatę graficzną.

Każda opowieść opatrzona jest atrakcyjną ilustracją.

 

Książka ukazała się w niewielkim nakładzie, można było ją zamówić poprzez przedsprzedaż internetową – kto tego dokonał, z pewnością nie będzie żałował, kto się zagapił, może mieć problem z jej nabyciem.

 

 

Kazimierz Robak – Z Pogorią na śpiew i życie.
Warszawa : Dobry Noe Press, 2023; str. 77.

 

 

Marek Słodownik
25 lipca 2023

 

 


► Periplus – powrót na Stronę Główną