Nagrody „Rejs Roku 2016”

Honorowe wyróżnienie dla kpt.Krzysztofa Grubeckiego za rejs Pogorią z Morza Śródziemnego na Morze Czarne i z powrotem,
ze Szkołą Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jury najwyższych polskich trofeów żeglarskich – Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” – spotkało się 15 grudnia 2016 na pokładzie fregaty Dar Pomorza po raz 47.
Ostatecznej ocenie poddano 10 żeglarskich przedsięwzięć roku 2016.
Werdykt opublikowany został 31 grudnia 2016.

Dwa pierwsze miejsca zajęły wyprawy organizowane na małych jachtach, ale honorowe wyróżnienie (jedno z dwóch) przypadło kapitanowi Krzysztofowi Grubeckiemu za rejs Pogorią z Morza Śródziemnego na Morze Czarne i z powrotem. Jest to wyróżnienie wieńczące tegoroczną edycję projektu Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego i podsumowanie osiągnięć wychowawczych w pracy z młodzieżą.

♦   Główną nagrodą – „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016” – uhonorowany został kpt. Szymon Kuczyński, który samotnie w ciągu 15 miesięcy opłynął świat na jachcie Atlantic Puffin (dł. 6,36 m).

♦   Drugą nagrodę Jury przyznało kpt. Aleksandrowi Hanuszowi za samotną transatlantycką wyprawę samodzielnie zbudowanym, mieczowym otwartopokładowym jachtem King of Bongo (dł. 6,53 m).

♦   Trzecią nagrodę otrzymał kpt. Michał Palczyński za trzyletni (komercyjny) rejs dookoła świata na jachcie Crystal (dł. 14,5 m).

Uzasadnienie wyróżnienia kpt. Grubeckiego, Pogorii i Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, komunikat jury podaje dwa razy:

  kpt. Krzysztof Grubecki poprowadził jesienny rejs „Pogorią” z Morza Śródziemnego na Morze Czarne z gimnazjalistami w ramach szerokiego projektu edukacyjnego realizowanego przez Międzynarodową Szkołę pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Z Civitavecchia przez Konstancę, Noworosyjsk, Warnę, greckie Skiros i Lavrię i powrót do Włoch.

  Krzysztof Grubecki za edukacyjny rejs „Pogorią” z Morza Śródziemnego na Morze Czarne z grupą 34 gimnazjalistów, w ramach Międzynarodowej Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Rejs z Włoch do Włoch: 28.08. – 21.10.2016, dystans 4 059 Mm.

Cały komunikat znajdziecie tu:

►  Komunikat Jury RR-2016

W osobnym piśmie, Aleksander Gosk, koordynator projektu „Rejs Roku”, napisał do Biura SzPŻ:

⇒  Kpt. Krzysztof Grubecki.
Jest nam szczególnie miło poinformować, iż Jury najwyższych, przyznawanych od 47. lat polskich trofeów żeglarskich – nagród  REJS ROKU i SREBRNY SEKSTANT, postanowiło uhonorować Pana WYRÓŻNIENIEM HONOROWYM „REJS ROKU 2016”.
Jest to wyraz uznania Jury dla poprowadzenia i pomyślnej realizacji, edukacyjnej wyprawy na s/y „Pogoria”.
Informujemy zarazem, że żeglarska gala, połączona z wręczeniem trofeów, odbędzie się w Gdańsku 3 marca b.r. Zaproszenie prześlemy w późniejszym terminie.
Z gratulacjami i wyrazami szacunku

Do których się dołącza
Kazimierz Robak
31 grudnia 2016

PS. W tym miejscu dodać należy, że nie byłoby okazji do radości z tego sukcesu, gdyby nie kpt. Wojciech Jacobson, który napisał do mnie 10 grudnia:

Do posiedzenia Jury Rejsu Roku zostało 5 dni (czwartek, 15 grudnia, na „Darze Pomorza”). Czy zgłosiliście „Pogorię” i udział Szkoły w imprezie na Morzu Czarnym? Na pewno zasłużyliście i młodzież zasłużyła. Jeszcze nie jest za późno.

Zgłosiliśmy. Zdążyliśmy. Dostaliśmy honorowe wyróżnienie.
Wojtku, dziękuję Ci ja i wszyscy, którzy to czytają!
K

Dorośli wiedzą, a młodzi powinni się dowiedzieć, kim jest kpt. Wojciech Jacobson.
Przeczytacie o tym w portalu otwierając „Kto jest kim: WOJCIECH JACOBSON”.