Kapitan Ziemowit Barański opowiada: Zdeptana czapka

W 1971 roku Roztocze – kapitanem byłem ja – znowu startowało w regatach „Ostseewoche” w Warnemünde. Składały się one z dwóch części: „Pokal Regatta” – wyścig na trasie trójkątnej długości ok. 25 Mm i wyścig długodystansowy „Rund Bornholm” na trasie Warnemünde – pława „Świnoujście 1” – wokół Bornholmu i Christiansø – Warnemünde.

Wyścig „Pokal Regatta” był najbardziej emocjonujący. Wiał dość silny północny wiatr, ale widoczność była słaba, 1-2 Mm. Jachty na ogół widziały się wzajemnie, ale znaków kursowych nie było widać. W tej sytuacji decydującą rolę odgrywała nawigacja. Na Roztoczu funkcję nawigatora pełnił Antek Borowski, bardzo skrupulatnie prowadzący zliczenie graficzne na mapie, bo GPS-ów wtedy nie było.

Roztocze na drugim boku trójkąta halsowało pod wiatr walcząc z faworytem gospodarzy jachtem Universitas, który wyprzedzał nas mniej więcej o pół mili. Trzeba było jednak zdecydować, czy robić już zwrot przez sztag, aby jednym halsem osiągnąć boję kursową, której w tej chwili nie było widać. Gdyby po zwrocie Roztocze nie osiągnęło boi, to Universitas na pewno byłby pierwszy.

Wahałem się, czy robić zwrot czy nie, ale z nawigacyjnej usłyszałem:

– Robimy zwrot!

– Jesteś pewien? – zapytałem.

– Tak! – brzmiała odpowiedź.

Zrobiliśmy zwrot. Universitas nadal szedł poprzednim halsem i zwrot wykonał dopiero po kilkunastu minutach. Boi nadal nie było widać. Wreszcie po kilkudziesięciu minutach, w odległości około pół mili, pokazała się boja na kursie, a Universitas był mniej więcej pół mili za nami. Potem to już był baksztag.

Na mecie Roztocze było pierwsze, a kapitan Universitasa po zejściu na ląd podeptał swoją czapkę. Jednak Time Correction Factor dał o sobie znać i po przeliczeniu Roztocze było na drugim miejscu. ■

 

Roztocze w Warnemünde, 1972, regaty „Rund Bornholm”
(ze zbiorów autora)

 


 

Na Stronie Głównej:

 

Kpt. Ziemowit Barański w r. 2008
(fot. Maciej Ombach)

 

 

s/y Roztocze w Warnemünde, 1972, regaty „Rund Bornholm”
(arch. Ziemowit Barański)

 

 

Cdn. (co piątek)

 


Jest to fragment książki:

 

Barański, Ziemowit. S/y „Roztocze” – 50 lat na morzach i oceanach.
Lublin : Lubelski Okręgowy Związek Żeglarski, 2019.
ISBN: 978-83-7825-063-0

 

 

opublikowany za uprzejmą zgodą P.T. Autora.

Recenzję możecie przeczytać TU, a książkę kpt. Ziemowita można kupić w Lubelskim Okręgowym Związku Żeglarskim,
20-214 Lublin, ul. Montażowa 16; tel. (81) 747 4770
Najlepiej zamówić mailem: [email protected]
Cena: 70 zł. Wpłata na konto Pekao S. A.: 71 1240 5497 1111 0000 5000 9819


► Periplus – powrót na Stronę Główną