Karina Wilhelmi (23 listopada 1965 – 9 lipca 2021) urodziła się w Poznaniu, gdzie mieszkała do swojej przedwczesnej śmierci. Była magistrem filologii polskiej i klasycznej UAM w Poznaniu, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka w publicznej stacji telewizyjnej TVP3 w Poznaniu.
W swojej karierze otrzymała wiele nagród. Wśród nich są:
– nagroda programu Teleexpress za najlepsze redagowanie tekstów;
– Nagroda Publiczności za reportaże o tematyce społecznej;
– I nagroda Ogólnopolskich Nagród Konkursu Recenzentów i Dziennikarzy za programy regionalne TVP S.A.;
– nagroda za reportaż kulturalno-historyczny o Feliksie Nowowiejskim, jednym z najważniejszych polskich kompozytorów;
– nagroda TVP za reportaż „Po prostu bądź” o zmarłym prof. Jacku Łuczaku, założycielu Hospicjum „Palium” w Poznaniu.
Pasja do żeglarstwa pozwoliła jej na tworzenie i spisywanie niezwykłych wspomnień z podróży.
Stworzyła cykl reportaży pływając na pokładzie polskiego żaglowca Pogoria.
Wzięła udział w słynnych regatach Millenium Regatta wypływających z Kadyksu przez Bermudy, USA i Kanadę, śladami dawnych regat żeglarskich. Wielokrotnie odwiedziła na żaglowcu kraje europejskie: Wielką Brytanię, Francję, Belgię, Danię, Szwecję, Łotwę, Grecję, Hiszpanię, Włochy, Niemcy, Holandię. Wiele razy żeglowała po ukochanym Morzu Śródziemnym.
Karina była bratanicą zmarłego w 1991 r. znanego aktora Romana Wilhelmiego, co pozwoliło jej na częste kontakty i swobodne poruszanie się w świecie aktorskim. Przez wiele lat współpracowała z poznańskim teatrem „Scena na Piętrze” i otrzymała nagrodę Srebrny Laur Sceniczny za „Wielkie Serce, Talent i Aktywność”.
Jej syn Mateusz ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną, gra na skrzypcach w orkiestrze symfonicznej i organizuje koncerty muzyki barokowej.
* * *
Książka niedawno zmarłej autorki Kariny Wilhelmi wyraża jej pasję do morza, którą posiadała od dzieciństwa. Opisuje doświadczenia z podróży na pokładzie barkentyny Pogoria – pozwoliły jej one opowiedzieć o cudownych miejscach, które odwiedziła w różnych częściach świata.
Dzięki wielkim umiejętnościom dziennikarskim, w trakcie swojej kariery w TVP otrzymała wiele ważnych nagród i wyróżnień za reportaże w sferze kulturalnej i społecznej, w tym nagrodę, którą powinna otrzymać pod koniec 2021 roku w IPN w Warszawie za najlepszy reportaż historyczny o tragedii katyńskiej, podczas której, w czasie drugiej wojny światowej, w roku 1940, Sowieci zamordowali blisko 22 tysiące wziętych do niewoli polskich oficerów i cywilów.
Pozostaje żal, że nie mogła odebrać tej prestiżowej nagrody, jak również żal, że nie doczekała wydania swojej pierwszej książki.
Wszystkim, którzy kochają morze, Karina przekazuje swoją pasję; wszystkim Czytelnikom – swoją spontaniczność i pomysłowość, które pozwoliły jej stworzyć opowiadania zamieszczone w aneksie tej książki.
Giovanni Coppola
tłumacz edycji włoskiej
Z okładki książki:
Karina Wilhelmi. I racconti del mare. [tłum. z polskiego: Giovanni Coppola]
Varese, IT : Pietro Macchione Ed., 2022-07-08.
ISBN: 978-88-6570-738-8. E-book: 2023.
Wersja polska w przygotowaniu do druku.
► Periplus – powrót na Stronę Główną