36 lat temu.
Prezentowany tu folder, w formacie kwadratu o wymiarach 20 x 20 cm, nie jest paginowany, a jeśli policzyć, ma 36 stron plus okładka. Papier gruby błyszczący, druk kolorowy, wersja językowa angielska – jednym słowem, jak na czasy PRL-u, pełen luksus. Ale nie w tym rzecz.
Ten egzemplarz książeczki zatytułowanej Antarctic Arctowski Station. Polish Academy of Sciences, wydanej na zlecenie Komitetu Badań Polarnych przy Instytucie Ekologii Polskiej Akademii Nauk (druk: Zakład Poligraficzny AGPOL, 1983), wyróżnia się wśród innych tym, że na jego stronach odciśnięte zostały okolicznościowe pieczątki poczty statkowej m/s Koral – pełnomorskiego holownika ratowniczego przewożącego uczestników X Wyprawy Antarktycznej PAN z Gdyni na Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego oraz zabierającego wracających do kraju uczestników wyprawy wcześniejszej (1985/1986). To po pierwsze.
A po drugie: na trzech innych stronach folderu naklejone zostały znaczki Poczty Polskiej wydane w 1987 r. z okazji X-lecia Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego (jest wśród nich znaczek z wizerunkiem Pogorii), ostemplowane datownikiem FDC[1] stosowanym w UPT Warszawa 1 w dniu wprowadzenia tych znaczków do obiegu (13 lutego 1987).
Jeśli dodać do tego, że na jednej z całostronicowych fotografii jest tam Pogoria w Zatoce Admiralicji (4 lutego 1981) – nie trzeba wyjaśniać, dlaczego wydawnictwo to zajmuje w moim lamusie miejsce szczególne.
►Wojciech Przybyszewski◄
środa, 19 lipca 2023
przypis: Kazimierz Robak
[1] FDC = First Day Cover – koperta, na którą naklejony jest znaczek pocztowy ostemplowany datownikiem (często ozdobnym) z datą pierwszego dnia obiegu znaczka.