Anna Kaniecka-Mazurek: Żeglarskie ‘Kto jest kim’: Krzysztof Baranowski (recenzja)

Minęły trzy lata od publikacji. Nakład jest wyczerpany, ale warto odnotować…

Recenzja pochodzi z kwartalnika internetowego

.

 

 

 

 

 

 

Kazimierz Robak:
Żeglarskie ‘Kto jest kim’: Krzysztof Baranowski

Warszawa : Megas, 2018
Format: 17 x 24 cm
Liczba stron: 202
ISBN: 978-83-92609-13-1

 

 

 

Książka Kazimierza Robaka pt.: Żeglarskie ‘Kto jest kim’: Krzysztof Baranowski  przedstawia dokonania i sylwetkę słynnego polskiego żeglarza, Krzysztofa Baranowskiego. 

Książka jest bogato ilustrowana, zawiera wiele map. Poprowadzona jest w formie kalendarium życia bohatera, począwszy od przybliżenia losów rodziny kapitana Baranowskiego (jego ojciec był pasjonatem szybownictwa, swoją żonę, matkę Krzysztofa, poznał w Aeroklubie Lwowskim).

Początek dalekomorskiej kariery żeglarskiej Krzysztofa Baranowskiego łączy się z losem naszego przyjaciela Ludomira Mączki. Obaj panowie spotkali się na s/y Śmiały w rejsie wokół Ameryki Południowej. Baranowski był w tym rejsie kukiem.

Śledząc losy Krzysztofa Baranowskiego na kartach książki Kazimierza Robaka jeszcze kilka razy poczułam mocniejsze bicie serca: za każdym razem kiedy pojawiał się nasz wielki klubowy kolega, kapitan Wojciech Jacobson i kiedy zobaczyłam zgrabną sylwetkę s/y Gandalf, który to wcześniej pod nazwą Zenit służył kapitanowi Baranowskiemu. Poruszył mnie widok tej zgrabnej Vegi, świadomie pozbawionej przez armatora nadbudówki, bo to na niej odbyłam jeden z pierwszych swoich morskich rejsów, pod wodzą kapitana Grzegorza Górkiewicza.

Tak się plotą losy jachtów i żeglarzy. Dobrze, że są żeglarze o kronikarskich zapędach i umiejętnościach, bo można prześledzić krok po kroku historię kilku słynnych jachtów i paru ważnych żeglarskich przedsięwzięć, jak choćby Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, budowa Pogorii, czy Fryderyka Chopina.

Książka Kazimierza Robaka stanowi cenne źródło informacji o polskim żeglarstwie. Polecam i zachęcam do zapoznania się z tą ciekawą historią.

Tytuł sugeruje, że autor planuje serię wydawniczą. Czy tak jest? Nie wiem, okaże się.

Anna Kaniecka-Mazurek

 

Recenzja pochodzi z kwartalnika internetowego

.


Anna Kaniecka-Mazurek – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Drukowała w szczecińskim dwumiesięczniku kulturalnym „Pogranicza”. Ostatnio wydała książkę Kobieta/Mężczyzna. Niepotrzebne skreślić. Żegluje w Jacht Klubie AZS w Szczecinie.

 


► Periplus – powrót na Stronę Główną