„Od równika do bieguna czyli…” – antologia tekstów Wojciecha Jacobsona jest tuż-tuż

W najbliższych dniach ukończony zostanie druk książki Wojciecha Jacobsona Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej. Jest to antologia opowiadań, artykułów i innych publikacji Autora – jednego z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych.

Całość obejmuje rejsy na jachcie Maria, wyprawę na jachcie Vagabond’eux przez Przejście Północno-Zachodnie oraz ponad 10 lat pływania w kanadyjskiej Class Afloat na żaglowcach Pogoria i Concordia.

Teksty składające się na antologię zostały zebrane i zredagowane przez Kazimierza Robaka, a całość jest poniekąd kontynuacją i uzupełnieniem wydanej w lutym 2022 r. książki Kazimierza Robaka ► Żeglarskie 'kto jest kim’: Wojciech Jacobson.

Oprócz opowiadań żeglarskich w antologii Od równika do bieguna zawarte są wspomnienia Autora o rodzicach, braciach, spotkanych ludziach i przyjaźniach.

Maria na redzie Castries, Saint Lucia (12 lutego 1974)
fot. Wojciech Jacobson

 

Tytuł – Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej – ma znaczenie symboliczne. Wyprawa do Arktyki zaczęła się dla Autora na południu Brazylii, przed przekroczeniem równika w drodze na północ. Żeglując w Arktyce Autor dotarł do miejsca, w którym wcześniej był biegun magnetyczny. Była to więc żegluga od równika do bieguna – a później dalej…

„Marią” do Hawru w tytule jest też nawiązaniem do pierwszej książki Wojciecha Jacobsona, „Marią” do Peru, wydanej w 1976 r. w serii Miniatury Morskie. Tekst broszury, wraz z uzupełnieniem „Po latach”, znalazł się również w antologii Od równika do bieguna.

 

Antologia Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej powstała dzięki wsparciu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin, Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.

Patronat honorowy nad książką objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Jacht Klub AZS Szczecin oraz Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

 

 

Wojciech Jacobson (ur. 1929), mgr inż. chemii, to utytułowany żeglarz i kapitan jachtowy. Żeglarstwo uprawia od 1949 r. w różnych formach: regaty, szkolenia, rejsy oceaniczne. Przepłynął ponad 260 tysięcy mil morskich, przechodząc między innymi przez Cieśninę Magellana, Przejście Północno-Zachodnie i okrążając Horn.
Członek honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Akademickiego Związku Sportowego. Członek Bractwa Wybrzeża (#44).

Wyróżniony dwukrotnie Srebrnym Sekstantem (1985 i 1988), nagrodą Conrada (2009), tytułem Ambasadora Szczecina (2011), Super Kolosem (2016), Międzynarodową Nagrodą Żeglarską Szczecina im. Ludomira Mączki (2017), Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego (2022). Autor książki „Marią” do Peru. Współautor (wraz z Maciejem Krzeptowskim) albumu Mam na imię Ludomir (2008). Autor wielu artykułów w prasie żeglarskiej.

 

Jacobson, Od równika do bieguna, Marią do Hawru, Zeszyty Żeglarskie, Zenon Szostak, Książnica Pomorska, Kosiorowski, Estimark, Drukarnia Efekt, Zygmunt Kowalski, Maria, Mączka, LudomirWojciech Jacobson.

Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej.

Szczecin : Estimark, 2022.

Wybór i opracowanie tekstów, redakcja: Kazimierz Robak
Projekt okładki: Piotr Jacobson-Ostrowski
Skład i druk: Drukarnia Efekt Piotrowski
ISBN: 978-83-965800-0-9

Publikacja powstała dzięki wsparciu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin oraz Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie i Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.

Patronat honorowy nad książką objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Jacht Klub AZS Szczecin oraz Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Książkę kupić można na

(wysyłka za granicę po ustaleniu szczegółów z Wydawcą: [email protected] )


Książkę Żeglarskie 'kto jest kim’: Wojciech Jacobson Kazimierza Robaka można jeszcze kupić bezpośrednio od wydawcy, którym jest oficyna Dobry Noe Press. Wystarczy kliknąć ► TU ◄ lub na poniższe zdjęcie:

Kazimierz Robak, Wojciech Jacobson, Kto jest kim

 


► Periplus – powrót na Stronę Główną