Nowe Zeszyty Żeglarskie

Ukazało się kolejne wydanie Zeszytów Żeglarskich: luty 2023 (nr 56e).

IMOCA, Saint-Malo

Jachty klasy IMOCA w Saint-Malo (30 października 2022)
Fot. Marek Słodownik

Tam m.in.: 

♦ ARTYKUŁY

Marek Słodownik: Route du Rhum znakomita analiza, pełna zaskakujących wniosków popartych dowodami i statystyką!

O regatach OSTAR słyszał chyba każdy, kto choć trochę interesuje się żeglarstwem: słynne regaty atlantyckie, przed laty jedna z najbardziej prestiżowych imprez światowego żeglarstwa, z udziałem największych żeglarzy oceanicznych, w tym również Polaków.
Route du Rhum to już nieco młodsza opowieść, zapewne również mniej znana.
Dlaczego jednak impreza OSTAR – otoczona nimbem pewnej tajemniczości, wychwalana przed laty – dziś obumiera, podczas gdy „wyścig rumowy” ma obecnie swój najlepszy czas?

trimaran, Interaction, Saint-Malo

1 listopada 2022: trimaran Interaction w Saint-Malo przed startem do regat Route du Rhum
fot. Marek Słodownik

 ♦ RECENZJE

Marek Słodownik omawia książki

 

 

Ewa Stawicka: Smuga światła. Opowieść biograficzna o Andrzeju Rościszewskim.
Sopot : Arche, 2023.

Starsi żeglarze z pewnością doskonale go znają, bo w początku lat 70. ubiegłego wieku był nadzwyczaj aktywny w eksploracji wód Północy. Przez lata był delegatem PZŻ w Izbie Morskiej, publikował również regularnie szczegółowe analizy wypadków morskich zarówno na łamach pism żeglarskich jak też w materiałach dorocznych Konferencji Bezpieczeństwa. […]
Książka, poza świetnym stylem narracji, jest interesująca także z innego powodu. Autorka, sama nie będąc aktywną żeglarką, postanowiła – za namową kolegów z palestry – zmierzyć się z postacią w obydwu środowiskach niezmiernie cenioną. Efekt tej pracy jest doskonały, bo pani Ewa Stawicka potrafiła doskonale zbalansować świat adwokatury i żeglarstwa, umiejętnie łącząc dwie strony aktywności Andrzeja Rościszewskiego.

 

Paulina Reiter: Samotne oceany.
Warszawa : Agora, 2023.

 

„Samotne oceany” to reportażowa książka o pani Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz. Zaskakujące, że choć była ona pierwszą w dziejach kobietą, która opłynęła samotnie świat pod żaglami, nie potrafiono wykorzystać tego potencjału w promocji żeglarstwa. Poza książką pani Krystyny, wydaną w latach 70. w słynnej serii „Sławni Żeglarze”, tylko Ruda Krautschneider wydał niewielką książeczkę jej poświęconą.
Tym razem do rąk czytelników trafi publikacja napisana nie przez żeglarkę, a dziennikarkę kobiecego pisma. Ta perspektywa pozwala na inne spojrzenie na bohaterkę opowieści, jej rozterki, przemyślenia, ale także konsekwentne obranie drogi życiowej. Pani Krystyna od dziecka wiedziała, co chce w życiu robić, ale zanim to osiągnęła, musiała pokonać wiele barier i stereotypów.
[…]
Autorka nie unika trudnych tematów, mierzy się z nimi odważnie i kompetentnie. Z zebranego materiału wyłania się ciekawy obraz pani Kapitan, a wszystko to napisane jest bardzo dobrym językiem, dzięki czemu książka od razu wciąga czytelnika. Całość uzupełnia wiele nieznanych wcześniej fotografii wzbogacających narrację i pozwalających lepiej poznać panią Krystynę.
 

Zapowiedź recenzji najnowszej książki Wojciecha Jacobsona:

Landowska, Szostak, Zeszyty Żeglarskie, Lizbona, Oeiras, ANCORAS, Słodownik, Marek Słodownik, Mączka, Ludomir Mączka, Jacobson, Maria, Vagabond'eux

 

Wojciech Jacobson: Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej.
Szczecin : Estimark, 2022.

 

Autora przedstawiać nie trzeba, to postać znana w świecie żeglarskim w kraju i zagranicą, wielce szanowana, poważana, o olbrzymim stażu i doświadczeniu. Od razu ostrzeżenie: gdy zaczniecie czytać, nie oderwiecie się, aż doczytacie do ostatniej strony. Wojtek pisze bardzo ciekawie i lekko, choć nie zawsze o lekkich sprawach. Książka jest wydana bardzo starannie, wiele w niej ilustracji i map, które dopełniają tok narracji.
Książkę można kupić w wydawnictwie Estimark [+48 604 555 115; e-mail: [email protected]] i warto o kupnie pomyśleć, bo to znakomita lektura, kawał historii, a nakład jest niewielki.

♦ LISTY

Ludomir Mączka: Zapiski z rejsu (Peru, październik-listopad 1974)

Zenon Szostak: Dzięki poznanemu polskiemu inżynierowi-górnikowi Leszkowi Piotraszewskiemu, mieszkającemu w Limie, Ludek powrócił na pewien czas do swojego zawodu geologa. I właśnie ten mało znany okres z pierwszego rejsu dookoła świata Ludomira Mączki przybliżają prezentowane zapiski kapitana Marii.
Mączka, baczny obserwator zwykłych ludzi i ich życia, z przenikliwością opisuje niełatwe życie geologów, górników, ale także z fachowym znawstwem odnosi się do przedmiotu wykonywanej pracy, przedstawiając geologiczną charakterystykę terenu, na którym pracuje.

Stoję trochę oszołomiony – toż to jak w kinie o Dzikim Zachodzie. Zaczyna grać orkiestra. Piwko krąży coraz gęściej. Leszek ruszył w tany. Grają jakąś kolumbijską cumbię – rytm i melodia bierze… Powoli piwko zaczyna mi szumieć. […] Tymczasem Wong zastępuje śpiewaka – bierze mikrofon: Ahora tango argentino – bailan ingenieros Mączka y Piotraszewski. […] „Nie psuj zabawy” – syczy mi Leszek do ucha. Niezgrabnie, sztywno podchodzę do jakiejś kobiety. Leszek podłapał jakąś Indiankę i już kręcą się w miarę rytmicznie. To takie tango mojego wyrobu. Jakiś inny, ten trzeźwiejszy ja, syczy mi do ucha „Wyglądasz jak małpa na drucie”, ale ten drugi, którego nie znałem dotychczas, woła pełnym głosem „Hulaj dusza!”, inni są tacy sami, pod lekkim gazem. Nasze występy spotkały się z uznaniem. Potem poszło łatwiej. Kręciłem się z jakimiś Indiankami, Mulatkami. […] 

♦ KORESPONDENCJE

Mariola Landowska, polska malarka mieszkająca w Oeiras koło Lizbony: 

Parę dni temu miałam okazję pojechać z załogą naszego stowarzyszenia ANCORAS z Oeiras [Associação Náutica Clássicos de Oeiras] do małej stoczni w Sarilhos Pequenos, na południowym brzegu Tagu, w górę rzeki, w odległości kilku mil od Lizbony. Tam nasza piękna „Alma do Tejo” jest poddawana naprawie i wymianom zużytych części…

Landowska, Szostak, Zeszyty Żeglarskie, Lizbona, Oeiras, ANCORASLandowska, Szostak, Zeszyty Żeglarskie, Lizbona, Oeiras, ANCORAS

 

♦ POEZJA

Jerzy Czyżewicz: Powrót

Zenon Szostak: Jedyny ślad, na jaki trafiłem, wpisując imię i nazwisko autora wiersza podczas przeszukiwania internetu, to krótka wzmianka Zbigniewa Jasińskiego w jego tekście „O poezji marynistycznej”, zamieszczonym w numerze 10. miesięcznika literackiego „Kamena” z czerwca 1936 roku.

 

 

 

 

Ponadto:

  • APEL – Jerzy Knabe, komandor Yacht Klubu Polskiego London, prosi o zgłoszenia uczestnictwa w Żeglarskim Memoriale Sikorskiego (4 lipca 2023, Gibraltar)
  • Zenon Szostak: Northwest Passage – sezon nawigacyjny 2022
  • Daniel Zyzik: Niedaleko naszego domu – opowieści przy kei (rozmowa z Jerzym Porębskim).
  • Antoni Jerzy Pisz: „Hrabia Lolo” – 20 lat później
  • Zenon Szostak: W głąb ciemności (Fan fiction)
  • Maciej Krzeptowski: Polsko-ukraiński Zalew Szczeciński 2022
  • Zenon Szostak: „Nelly”
    [opowieść o jachcie, Josephie Conradzie i latarni morskiej na trzech nogach]
  • Widokówka z rejsu:

Mączka, Jacobson, Krautschneider, Gjoa Haven, Vagabond'eux Mączka, Jacobson, Krautschneider, Gjoa Haven, Vagabond'eux
Gjoa Haven, 30 Sept 87
Kochani! Tak jak Amundsen już drugi raz zimujemy w Gjoa Haven (tam gdzie kropka). Warunki lodowe były wspaniałe…

  • FOTOGALERIA: Żeglarskie sławy Route du Rhum 2022 w obiektywie Marka Słodownika

ORAZ:

  • skany archiwalnych wydań papierowych Zeszytów Żeglarskich
  • materiały z poprzednich edycji elektronicznych: w „Archiwum” znaleźć można od numeru 18 (sierpień 2006) do 55e (listopad 2022); ich zawartości przecenić się nie da.

Małe są szanse, by te wydania ukazały się ponownie na papierze, więc – póki czas – ściągajcie na dysk, czytajcie i zanurzajcie się w historiach, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.

 

Twórcą i redaktorem Zeszytów Żeglarskich jest Zenon Szostak, laureat Międzynarodowej Nagrody Żeglarskiej Szczecina w kategorii „Popularyzator Żeglarstwa.

(kr)

 


► Periplus – powrót na Stronę Główną