Wojciech Przybyszewski oczami innych: Za burtą.
Uzupełnienie cyklu „Wygrzebane z lamusa”.

40 lat temu.

Małgorzata M. Przybyszewska
22 września 2023, o 16:23

Dziś wspomnienie z wydarzenia, które musiało wielu zapaść w pamięć (ile razy słyszeliście w realnym życiu „człowiek za burtą!”?) – bo aż trzy relacje na ten temat wpłynęły do nas od przyjaciół Taty z Pogorii. A więc…

Strasznie mnie łapie za serducho to wspomnienie. ❤

PS. Wiele osób pyta mnie, czy i ja pływałam z Tatą pod żaglami. Nic z tego, ja jestem myszką lądową, a takie historie tylko utwierdzają mnie w słuszności obrania tej drogi życiowej.

 

Julek Gojło:

Wojtek…

Wojtek był naszym nauczycielem biologii, Wojtkiem albo Biologiem, jak go – my, uczestnicy pierwszej Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego – nazywaliśmy. Bo postrzegaliśmy go głównie przez pryzmat tego, co nam przekazywał o biologii. Mogło to dotyczyć zarówno wyjaśnień dotyczących tego, dlaczego w ogóle są jakieś ryby latające – bo pomyślcie tylko, czy śledź albo makrela mogą latać? – czy też dlaczego cudaczny morski stwór o parzących odnogach, potocznie zwany żeglarzem portugalskim, unosi się jak balonik na wodzie. Niektóre tematy drążyliśmy uparcie, a Wojtek cierpliwie nam tłumaczył.

Niekiedy bywało, że Wojtkowa odpowiedź stawała się ostateczna: „ten typ tak ma”. Weszło to do pogoriowego słownika.

Wojtek w pogoni za dostarczeniem nam wiedzy o żeglarzu portugalskim zapędził się pewnego dnia tak daleko, że wyposażony w cynkowane wiadro, w które chciał go złapać, udał się na bukszpryt (to taka wielka tyczka na dziobie Pogorii), a wiadro pociągnęło go za burtę.

Na dzwonek alarmu trzydziestka chłopa rzuciła się do wykonywania słynnego manewru: pętli Butakowa-Williamsona, czyli „człowiek za burtą!”. O ile wcześniej, ćwicząc po wielokroć ten przeklęty manewr, szydziliśmy, że przecież należałoby ustalić, czy za burtą jest Butakow czy Williamson, by wiedzieć, którego z nich ratować, to kiedy alarm wybrzmiał na poważnie, nikt nie miał wątpliwości, co należy zrobić. Dzięki czemu portugalski żeglarz oddalił się, a Wojtek pozostał z nami.

I tak już będzie zawsze.

Wojtek będzie z nami.

„Ten typ tak ma”.

Krzysztof Baranowski, Pogoria, Szkoła Pod Żaglami, Wojciech Przybyszewski, żeglarz portugalski

Wojciech Przybyszewski przygotowuje w mesie oficerskiej Pogorii preparaty na lekcję biologii podczas pierwszej Szkoły Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego
fot. Andrzej Drapella

 

kpt. Krzysztof Baranowski: 

Wojtek Przybyszewski był nauczycielem biologii w pierwszej Szkole pod Żaglami. Prócz tego zajmował się finansami statkowymi i był w tym względzie niezwykle skrupulatny. Choć było to czterdzieści lat temu, pamiętam go jako niezwykle solidnego członka załogi. Swoje wykłady przygotowywał  starannie i pewnego dnia na Zatoce Adeńskiej wybrał się pod bukszpryt, nad samą powierzchnię wody, by do wiadra nabrać próbek do mikroskopowych ćwiczeń. W tym momencie przyszła niespodziewana fala i zmyła Wojtka za burtę.

W takich momentach kapitan ogłasza manewr „Człowiek za burtą!” – ale kapitan odpoczywał w poobiedniej sjeście i nagle usłyszał dzwonek alarmowy. Zbudzony ze snu wstałem wściekły, że któryś z oficerów ogłasza próbny alarm nie informując wcześniej kapitana i jednym skokiem byłem na pokładzie… Za rufą na spokojnej wodzie było widać głowę Wojtka…

Uratowaliśmy „człowieka” rutynowym manewrem.

Cieszę się, że miał następnych czterdzieści lat ciekawego życia.

 

 

Kazik Robak:

Gosiu, historia wypadnięcia Wojtka za burtę ma dalszy ciąg w mojej Szkole. Cytuję.

Brudnopisy Polonisty:

27 XII 1983, dzień 112.

Wojtek wypadł za burtę. Może nawet nie tyle wypadł, co go wciągnęło, bo siedział pod bukszprytem i łowił wiadrem jakieś zielsko na biologię. Kiedy wreszcie udało mu się złapać dużą kiść – nie chciał jej puścić. Szarpał się i szarpał, wreszcie Pogorią chybnęło – i już był w wodzie. Dopiero wtedy krzyknął na wachtujących.

Dobrze, że pogoda była spacerowa, jacht szedł na żaglach i tylko pomagał sobie silnikiem, a Wojtek – płetwonurek obyty był z wodą. Alarm zaczął Kaczor z wachty służbowej, który akurat leżał w koszu pod bukszprytem i czytał książkę. Akcja, ponton i szczęśliwe zakończenie. Afera jednak zrobiła się spora, tyle że z zupełnie innego powodu.

Wachtę pełnił wówczas pierwszy oficer. Po alarmie, Kapitan zebrał całą załogę na rufie, by – jak to zawsze po alarmie próbnym bywało – podsumować manewr.

No i podsumował. Krótko i dobitnie: „Pierwszy oficer źle prowadził alarm 'Człowiek za burtą!’. Akcja trwała trzy razy dłużej niż powinna i tylko wyjątkowemu zbiegowi okoliczności zawdzięczamy, że nie było tragedii”.

Docent ani pisnął, ale na tym się nie skończyło. Na odprawie kadry w kajucie kapitańskiej musiał wysłuchać:

– że najwyższy czas, aby nauczył się sygnałów alarmowych,

– że dał sygnał zły i mylący, którym nie tylko nie zaalarmował załogi, ale wręcz osłabił uwagę: wszyscy byli pewni, że ktoś przypadkiem oparł się o dzwonek, jak często się zdarzało; w związku z tym większość załogi wyszła na pokład z dużym opóźnieniem;

– że skoro człowiek wypadł za lewą burtę, to Pogoria powinna pójść w lewo, by nie zahaczyć go śrubą. Tymczasem Docent natychmiast skręcił w prawo, nadrzucając rufę dokładnie w to miejsce, gdzie powinien być Wojtek; całe szczęście, że ten znalazł się niespodziewanie daleko, ale wynika z tego…

– że pierwszy oficer nie wie, jak zrobić prawidłowo pętlę Butakowa-Williamsa czyli podstawowy manewr podczas alarmu „Człowiek za burtą!” i dlatego trzeba było robić kolejny zwrot, by podejść do człowieka;

– że komenderowanie załogą było żadne, spuszczanie pontonu szło wyjątkowo opornie, stanowisko obserwatora zaniedbane, w związku z czym załoga pontonu długi czas nie wiedziała, dokąd ma płynąć i że…

– …to wszystko zakrawa na skandal, bo w ogóle cała kadra się nie popisała.

Kadra wyszła jak zmyta. W kabinie kapitańskiej został tylko Wojtek, który później opowiedział mi dalszy ciąg spotkania.

*

Kapitan wyjął z szafki koniak.

 – No i co ja mam teraz zrobić?

– Musisz mi dać naganę.

– Co?

– No tak. Ze względów dydaktycznych, bo wypadłem za burtę, czego nie wolno robić. Żeby innym też nie zachciało się popływać.

– Dobrze. Udzielę ci jutro na apelu ustnej nagany. A co się stało z twoim palcem?

– Manewry Docenta były się jednak skuteczne. Tak kręcił, że złapał mnie na haczyk wędki Drakuli, który jak zwykle ciągnie błyszcza za rufą. Ale już jest w porządku, Staszek w pontonie wszystko wyjął.

*

Na deku Wojtek podszedł do Docenta i uśmiechnął się pojednawczo.

 – Widzisz, o mały włos, a udałoby ci się mnie rozjechać.

 – No, przecież aż taki zły nie jestem – Docent spurpurowiał – zresztą…

– Zresztą – wpadł mu w słowo Wojtek, – jak zobaczyłem, kto manewruje, to czym prędzej zacząłem odpływać od jachtu.

*

I ja przy tym byłem, koniaku nie piłem, a co usłyszałem, wiernie zapisałem.


Na swoim profilu FB (poza relacją ostatnią) podała: Małgorzata M. Przybyszewska
piątek, 22 września, 2023

►Wojciech Przybyszewski◄


► Periplus – powrót na Stronę Główną