Kazimierz Robak: Kpt. Baranowski w ekskluzywnym klubie.

W ostatnich dniach jeden z popularnych portali żeglarskich opublikował artykuł „Ludzie polskich żaglowców”. Jest to 12-osobowa lista ułożona alfabetycznie według nazwisk. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie zabrakło na niej… Krzysztofa Baranowskiego.

Ponieważ kpt. Baranowski jest inicjatorem i sprawcą budowy dwóch (z trzech) polskich konstrukcji rejowych pływających pod polską banderą[1], a ponadto prowadził je jako kapitan w kilku rejsach uznawanych za historyczne, napisałem do autora, pytając o to przeoczenie.

Odpisał:

Niestety z racji cierpliwości czytelników musiałem ograniczać wielkość artykułu, więc starałem się wybrać po kilka osób zasłużonych na różnych płaszczyznach i w różnych okresach historycznych – w tym takich, o których rzadziej się pamięta. Nie jest to w żadnym razie zamknięta lista! Niewykluczone, że artykuł doczeka się kontynuacji, wówczas na pewno nie zabraknie w nim kpt. Baranowskiego.

Odpowiedzi tej nie ma co komentować szczegółowo ani merytorycznie, bowiem każdy układa sobie listy według swojej miary.

Kpt. Baranowski powinien być zadowolony, bo znalazł się w dobrym towarzystwie. Przed nim, we wrześniu tego roku, do „odrzuconych” trafili Jerzy Kukuczka i Reinhold Messner. Wcześniej – Neil Armstrong (znam osobiście ludzi wierzących niezłomnie, że wielki skok ludzkości uczyniono w hollywoodzkim studio). Jeszcze wcześniej do klubu dołączyli Manet, Courbet, Monet i inni. A patronką Stowarzyszenia Usuwanych powinna być królowa Hatszepsut, której imię skuwano z kamiennych ścian świątyń.

Czy autor artykułu będzie się dobrze czuł w towarzystwie takich osób jak Eberhard Jurgalski, to już wyłącznie jego sprawa.

PS. Nie podaję nazwy portalu ani nazwiska autora, bo nie jest to w żadnej mierze krytyka personalna. Po prostu: zauważam pewną prawidłowość, na dodatek historyczną.

Kazimierz Robak
3 grudnia 2023

Na Stronie Głównej: Wyprawa do krainy Punt, zorganizowana przez królową Egiptu Hatszepsut w XV w. p.n.e.;
fragment rysunku wg reliefów świątyni Hatszepsut w Deir el Bahari;
źródło: Mariette‐Bey, Auguste. Deir‐el‐Bahari: documents topographiques, historiques et ethnographiques
recueillis dans ce temple
. Leipzig : J. C. Hinrichs, 1877; tabl. 6.

 


[1] Za sprawą Krzysztofa Baranowskiego powstała Pogoria i Fryderyk Chopin. Trzecią polską konstrukcją jest Dar Młodzieży. Tak, pamiętam o istnieniu Iskry i Oceanii, ale zostały one zbudowane na kolejnych kadłubach B-79, z których pierwszym był kadłub Pogorii (B-79/01).


► Periplus – powrót na Stronę Główną