Na marginesie opowieści Wojciecha Jacobsona:
Kazimierz Robak: Dwie katedry

Wojtek Jacobson opowiedział niedawno o swojej wizycie na ►Isla Guadalupe◄.

Wyspa, o której pisał, jest związana z kultem Matki Bożej z Guadalupe poprzez nazwę. Wszystko bowiem zaczęło się w centrum kraju, na wzgórzu Tepeyac, dziś leżącym w granicach miasta Meksyk. Tam właśnie Maria, w grudniu roku 1531, miała się czterokrotnie objawić Indianinowi Juanowi Diego prosząc, by zbudowano dla niej świątynię, a na znak swej obecności zostawiła mu róże oraz swój wizerunek na jego płaszczu.

Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, TepeyacWzgórze Tepeyac w roku 2010

Na wzgórzu postawiono kaplicę, a poniżej zbudowano pierwszy kościół, pierwotnie skromny, jednak tyle razy rozbudowywany, że doszedł w końcu do rozmiarów bazyliki z kopułą o 40-metrowej średnicy i czterema wieżami.

Na początku lat 60-tych XX wieku pod bazyliką zaczął zapadać się grunt. Budynek zaczął pękać i ten proces postępował. W rezultacie, w latach 1974-1976, wybudowano Nową Bazylikę i przeniesiono do niej wszystkie relikwie – przede wszystkim płaszcz Juana Diego z wizerunkiem Maryi. W roku 1976 Starą Bazylikę zamknięto. Zawisła nad nią groźba rozbiórki, ale ostatecznie zabytek postanowiono ratować. W 1979 roku zaczęto zabezpieczać budowlę przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod: konstrukcję unoszono za pomocą hydraulicznych podnośników i pod nią wciskano w miękką glebę betonowe wsporniki. Firma prowadząca prace wykorzystywała wcześniejsze doświadczenia z utwardzania gruntu pod Krzywą Wieżą w Pizie.

Zabezpieczanie Starej Bazyliki trwało do roku dwutysięcznego: na wielkie obchody zakończenia drugiego milenium w ramach Roku Świętego przemianowano ją na Świątynię Pokutną Chrystusa Króla (Templo Expiatorio a Cristo Rey) i – po 24 latach – otwarto dla wiernych. Wtedy rozpoczęto renowację wnętrza. W roku 2010 (z tego roku pochodzą przedstawiane tu fotografie) wykonano już większość prac, a co najważniejsze – żadnych pęknięć, ani starych ani nowych, na ścianach nie było widać.

Tak wyglądają obie bazyliki z góry:

Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac

A tak z poziomu Placu Mariackiego (Plaza Mariana):

Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac

Obraz w głównym ołtarzu Starej Bazyliki jest kopią:

Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac

 

Przy jednym z bocznych ołtarzy Starej Bazyliki umieszczono obraz przedstawiający moment w którym biskup Meksyku, Juan de Zumárraga, korzy się przed jawnymi dowodami cudu objawienia Matki Bożej, ale o autorstwo malunku dopytać było nie sposób:

Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac

 

W nowej bazylice, pod oryginalnym obrazem Virgen de Guadalupe, msza za mszą:

Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac

 

Świątynia Virgen de Guadalupe, patronki Meksyku, jest największym sanktuarium maryjnym na świecie. W roku 2015 oficjalne źródła kościelne mówiły o ośmiu milionach pielgrzymów rocznie, nieoficjalne – nawet o dwudziestu milionach. Przybywają tak ze świata, jak i z całego Meksyku:

Baja California, Class Afloat, Concordia, Guadalupe, Isla Guadalupe, Jacobson, Juan Diego, Kalifornia, Tepeyac

Fotografie przedstawiają stan sprzed czternastu lat. Krewny opowie Wojtkowi, jak tam jest teraz.

Tekst i fotografie: Kazimierz Robak
11 maja 2024


 

O życiu i przygodach Wojciecha Jacobsona opowiada
antologia jego opowiadań i reportaży:
Class Afloat, Concordia, Di Lullo, Galapagos, Marczak, Montreal, Panama, Portobello, równik, Straburzyński, West Island College, Wojciech JacobsonWojciech Jacobson:   Od równika do bieguna, czyli „Marią” do Hawru… i dalej,
Estimark, 2022.

Książka była nominowana do literackiej nagrody im. Teligi za rok 2023.

Można ją jeszcze kupić u Wydawcy (tel. 604-555-115; [email protected]),
na
► Allegro
lub w
księgarni Wydawnictwa Nautica.

 

Żeglarski życiorys kpt. Wojciecha Jacobsona przedstawia też książka

Class Afloat, Concordia, Di Lullo, Galapagos, Marczak, Montreal, Panama, Portobello, równik, Straburzyński, West Island College, Wojciech JacobsonKazimierz Robak:   Żeglarskie ‘kto jest kim’: Wojciech Jacobson,
Dobry Noe Press, 2022.

Drugie wydanie (380 stron, kilkaset map i ilustracji) jest jeszcze do nabycia u ► Wydawcy
i w kilku księgarniach internetowych (m.in. ► Wydawnictwa Nautica).

Książka była nominowana do:
– literackiej nagrody im. Teligi za rok 2022

– Nagrody Żeglarskiej Szczecina 2022
.

Recenzję przeczytacie ►TU◄.

Obie książki uzupełniają się jak dwie części dużej całości.
Bo gdy dwóch pisze o tym samym, to na pewno nie tak samo i niekoniecznie to samo.


► Periplus – powrót na Stronę Główną