90 lat temu w Chicago…
Kazimierz Robak: Transatlantyckie wojaże jachtu Dal – bibliografia.

Transatlantyckie wojaże jachtu Dal opisał właśnie Wojciech Jacobson (►„Knaga i kipa z Dali”◄) i uważny Czytelnik znajdzie odpowiednie informacje bibliograficzne w przypisach do jego artykułu. Epopeja Dali ma jednak w historii polskiego żeglarstwa miejsce szczególne, dlatego tekst niniejszy przedstawia więcej szczegółów na temat relacji pisemnych będących źródłami pierwotnymi, gdyż sporządzili je ci, którzy na tym jachcie żeglowali.

Raz jeszcze fakty.

S/y Dal to drewniany jacht zatokowy o długości 8,5 m, szerokości 2,7 m i zanurzeniu 1,3 m[1], zbudowany w latach 1926-1927. Ożaglowany był jako slup gaflowy, jego żagle miały powierzchnię 45 metrów kwadratowych, a silnik otrzymał dopiero w USA. Właścicielem Dali był Andrzej Bohomolec (1900-1988) – polski kawalerzysta, żeglarz i pisarz.

Bohomolec i jego dwaj koledzy – Jerzy Świechowski (1908-1999) i Jan Witkowski (1906-1934) – przepłynęli Dalą przez Ocean Atlantycki. Rejs na trasie Gdynia – Bermudy (Somerset/Hamilton) trwał od 5 czerwca do 25 sierpnia 1933 r. Z Bermudów powrócił do Polski Jan Witkowski. Bohomolec i Świechowski, po wielomiesięcznym postoju (ze względu na stan zdrowia Bohomolca), opuścili Bermudy 3 czerwca 1934 r. Do Nowego Jorku zawinęli 11 czerwca 1934 r.

W Nowym Jorku Bohomolec i Świechowski postanowili kontynuować rejs. Wypłynęli 2 lipca 1934. Rzeką Hudson, kanałami i przez Wielkie Jeziora dotarli 24 sierpnia 1934 – a więc dokładnie 90 lat temu – do Chicago, w wigilię otwarcia „Dnia Polskiego” podczas Wystawy Światowej.

.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalMapa trasy rejsu s/y Dal z Gdyni do Chicago w latach 1933-1934
źródło: Bohomolec, Andrzej. Wyprawa jachtu „Dal”. Warszawa : Wiedza Powszechna, 1957

Trasa (ok. 7000 Mm): Gdynia – Kopenhaga – Ostenda – Hawr – Plymouth – Bermudy – Nowy Jork – West Point – Poughkeepsie – Coxsackie – Albany – Troy – Schenectady – Amsterdam – Utica – Brewerton – Rochester – Albion – Lockport – Buffalo – Dunkirk – Erie – Fire Stone – Cleveland – Wyandotte – Detroit – Harbor Beach – Alpena – Cheboygan – Mackinac Island – Frankfort – Ludington – Grand Haven – Michigan City – Chicago.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu Dal25 sierpnia 1934: s/y Dal w Chicago
źródło: Bohomolec, Andrzej. Wyprawa jachtu „Dal”. Warszawa : Towarzystwo Wydawnicze „Rój”, 1936; s. 270

 

Podczas „Dnia Polskiego” (25 sierpnia 1934) na chicagowską Wystawę Światową przybyła rekordowa liczba 200 tys. zwiedzających.

Bohomolec sprzedał Dal, by była eksponatem stałej wystawy w chicagowskim muzeum. W latach 1934-1941 jacht stał w Museum of Science and Industry w miejscu wystawowym na wodzie, od 1941 do 1942 – na lądzie, a w latach 1942-1968 – wewnątrz Muzeum w Dziale Transportu.

W roku 1968 Muzeum zrezygnowało z dalszego wystawiania Dali i ogłosiło, że chce się jej pozbyć lub zniszczyć. Swoje désintéressement ogłosiły: PZŻ, polskie Ministerstwo Żeglugi i Muzeum Polskie w Chicago, które zgodziły się (?!), by jacht przejął, wyremontował własnym kosztem i przekazał Muzeum Morskiemu w Gdańsku Ireneusz Gieblewicz[2], mieszkający w USA od 1966 roku.

Gieblewicz, wbrew wszystkim kłodom po drodze (mniejsza już z tym, kto je rzucał), obietnicy dotrzymał, jacht wyremontował i w roku 1980 sprowadził go do Polski. Duży udział miał w tym Krzysztof Baranowski, który – będąc w Chicago – nie tylko odkrył na strychu Muzeum maszt i takielunek Dali, uznane wcześniej za zaginione, ale przewiózł to znalezisko do Polski (osprzęt praktycznie nie nadawał się do użytku i miał wartość wyłącznie historyczną) i doprowadził do tego, że w Stoczni Jachtowej w Stogach sporządzono duplikaty, które przesłano Gieblewiczowi, by mógł ruszyć.

Dowodzona przez Gieblewicza Dal żeglowała z Chicago do Nowego Jorku na własnej stępce; przez Atlantyk, do Bremerhaven, przeprawiła się na pokładzie statku handlowego; dalej płynęła znów na własnych żaglach. Pierwszym portem polskim było Świnoujście (20 sierpnia 1980). W Szczecinie jacht został powitany 10 września 1980. Na trasie Szczecin – Gdynia – Gdańsk kapitanem Dali był Wojciech Jacobson.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu Dal1980, 10 września: powitanie s/y Dal i Ireneusza Gieblewicza w basenie JK AZS w Szczecinie
arch. Wojciecha Jacobsona

W Gdyni, 16 września 1980, Ireneusz Gieblewicz zameldował o powrocie Dali do portu wyjścia po 47 latach, a 19 września 1980, w Gdańsku, przekazał jacht Muzeum Morskiemu. 

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu Dal1980, 19 września: s/y Dal na Motławie w Gdańsku
arch. Narodowe Muzeum Morskie

Wszystkie etapy odysei s/y Dal zostały opisane przez osoby na niej żeglujące, a relacje te zostały wydane drukiem.

 

Bibliografia przedmiotowa

Cztery wydania w języku polskim miała relacja Andrzeja Bohomolca pt. Wyprawa jachtu „Dal”.

Pierwsze i drugie, w latach 1936 i 1937, ukazało się nakładem Towarzystwa Wydawniczego „Rój”.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalAndrzej Bohomolec. Wyprawa jachtu „Dal”.
Warszawa : Towarzystwo Wydawnicze „Rój”, 1936. OCLC : (OCoLC)838890765

W roku 1957 – w nowym opracowaniu redakcyjnym – wydała ją Wiedza Powszechna:

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalAndrzej Bohomolec. Wyprawa jachtu „Dal”.
Warszawa : Wiedza Powszechna, 1957. OCLC : (OCoLC)833332170

Pół wieku później kolejną edycję wypuściła należąca do Eugeniusza Moczydłowskiego oficyna Megas, w serii „Złota Seria Bractwa Wybrzeża”:

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalAndrzej Bohomolec. Wyprawa jachtu „Dal”.
Warszawa : Megas, 2007; ISBN: 8390141361

W roku 2019 książka Bohomolca została przetłumaczona na angielski przez Irene Tomaszewski i wydana w Kanadzie:

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalAndrzej Bohomolec. The Voyage of the Yacht, „Dal” : from Gdynia to Chicago, 1933-34.
Translation and introduction: Irene Tomaszewski. 

Montreal / Ottawa : The Canadian Foundation for Polish Studies of the Polish Institute of Arts and Sciences in Canada / Polski Instytut Naukowy w Kanadzie, 2019. ISBN: 9780986885174

 

Na temat rejsu rozpisywała się prasa międzywojenna. Wśród licznych artykułów są dwa napisane przez uczestników rejsu Dali.

Grudniowy numer miesięcznika Morze z roku 1933 opublikował obszerny tekst „Jachtem ‘Dal’ z Gdyni na Bermudy”, w którym autora podpisano: „Jan B. Witkowski, por. mar. handl., Gdynia”[3]. Artykuł ma w druku 5,5 strony, jest w nim 9 fotografii i mapka.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalJan B. Witkowski – „Jachtem 'Dal’ z Gdyni na Bermudy”.
Morze. Organ Ligi Morskiej i Kolonjalnej. Zeszyt 12, grudzień 1933; str. 4-9
(okładka i str. 4)

W trzech numerach krakowskiego tygodnika Kuryer Literacko-Naukowy z roku 1935 (nr 12 z 25 marca, nr 13 z 1 kwietnia i nr 15 z 15 kwietnia) wydrukowano kolejne części opisu wyprawy pióra Jerzego Świechowskiego pod wspólnym tytułem „Jachtem 'Dal’ przez Atlantyk”[4], z 27 fotografiami i mapką.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalJerzy Świechowski – „Jachtem 'Dal’ przez Atlantyk” (cz. 1)
Kuryer Literacko-Naukowy. Niedzielny dodatek do Ilustrowanego Kuryera Codziennego. Nr XII, 25 marca 1935
(str. I)

 

Powojenne losy Dali opisał Ireneusz Gieblewicz, który – dosłownie – ocalił jacht od niebytu, za własne pieniądze go wykupił i wyremontował, sprowadził do Polski i uczynił z niego hojny dar dla Narodowego Muzeum Morskiego.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalIreneusz Gieblewicz.  Powrót jachtu „Dal”.
Warszawa : Efekt, 2017. ISBN: 9788388900013

 

Krzysztof Baranowski na pokładzie Dali – fizycznie – nie żeglował. Żeglował za to – a była to żegluga powietrzna – z jej masztem i takielunkiem, i doprowadził do tego, że jacht mógł wypłynąć w podróż powrotną, jest więc kolejnym naocznym świadkiem i uczestnikiem epopei jachtu Dal. Opisał to ze szczegółami, m.in. w książkach Żaglem po Ameryce i Dom pod żaglami. Szczegóły tej historii Periplus.pl przedstawi już jutro, na razie dwie kolejne pozycje bibliograficzne:

Baranowski, Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Geblewicz, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalKrzysztof Baranowski. Żaglem po Ameryce.
Warszawa : Wydawnictwa RiTV, 1978

Baranowski, Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Geblewicz, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu Dal  Baranowski, Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Geblewicz, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu Dal
Krzysztof Baranowski. Dom pod żaglami.
Warszawa : Iskry, 1980 (wyd. I).

Warszawa : Fundacja Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, 2011 (wyd. II).

 

Kapitanem Dali w jej ostatnim rejsie na trasie Szczecin – Świnoujście – Hel – Gdynia – Gdańsk był j.k.ż.w. Wojciech Jacobson. Jego relacje były publikowane trzykrotnie, za każdym razem w wersji rozszerzonej. Oto one:

 

Zenon Szostak: „Powrót s/y Dal – rozmowa z Wojciechem Jacobsonem”.
Zeszyty Żeglarskie. Nr 14; 23 sierpnia 2005.
Druk: Robak, Kazimierz. Żeglarskie 'kto jest kim’: Wojciech Jacobson.
Warszawa : Dobry Noe Press, 2022; s. 297-306.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu Dal

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu Dal

 

Wojciech Jacobson: „Dwie Dale (1980)”.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalW: Jacobson Wojciech. Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej.
Szczecin : Estimark, 2022; s. 251-259.

 

Wojciech Jacobson: „Knaga i kipa z Dali.

Bohomolec, Centrum Konserwacji Wraków, Chicago, Dal, Gieblewicz, IKAC, Jacobson, Morze, NMM, Nowy Jork, Od równika do bieguna, Świechowski, sy Dal, Witkowski, Wyprawa jachtu DalOpublikowany: 2024-08-16. Portal Periplus.pl.

 

Od roku 2016 Dal jest wystawiona w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (oddział Narodowego Muzeum Morskiego).

Kazimierz Robak
24 sierpnia 2024


[1] Dane wg Bohomolec, Andrzej. Wyprawa jachtu „Dal”. Warszawa : Towarzystwo Wydawnicze „Rój”, 1936; s. 282.

[2] Ireneusz Gieblewicz (ur. 1935) – żeglarz, jachtowy sternik morski; w czasie wojny wywieziony wraz z rodziną do Niemiec; potem do Metz (okupowana Francja); po wojnie pracował, m. in. w Szczecińskim Urzędzie Morskim (ochrona rybołówstwa); do USA wyjechał w 1966; w 1980 sprowadził jacht Dal do Polski i przekazał Muzeum Morskiemu w Gdańsku (1980-09-16).

[3] Witkowski, Jan B. „Jachtem 'Dal’ z Gdyni na Bermudy”. Morze. Organ Ligi Morskiej i Kolonjalnej. Zeszyt 12, grudzień 1933. str. 4-9.

[4] Świechowski, Jerzy. „Jachtem 'Dal’ przez Atlantyk. Cz. 1”. Kuryer Literacko-Naukowy. [niedzielny dodatek do Ilustrowanego Kuryera Codziennego]. Nr 12, 25 marca 1935; s. I-II.
Świechowski, Jerzy. „Jachtem 'Dal’ przez Atlantyk. Cz. 2”. Kuryer Literacko-Naukowy. [niedzielny dodatek do Ilustrowanego Kuryera Codziennego]. Nr 13, 1 kwietnia 1935; s. III-V.
Świechowski, Jerzy. „Jachtem 'Dal’ przez Atlantyk. Cz. 3”. Kuryer Literacko-Naukowy. [niedzielny dodatek do Ilustrowanego Kuryera Codziennego]. Nr 15, 15 kwietnia 1935; s. III-IV.


O życiu i rejsach Wojciecha Jacobsona przeczytacie w antologii jego opowiadań i reportaży:Class Afloat, Concordia, Di Lullo, Galapagos, Marczak, Montreal, Panama, Portobello, równik, Straburzyński, West Island College, Wojciech JacobsonWojciech Jacobson:   Od równika do bieguna, czyli „Marią” do Hawru… i dalej,
Estimark, 2022.

♦ Nominowana do literackiej nagrody im. Teligi za rok 2023.

Można ją jeszcze kupić u Wydawcy (tel. 604-555-115; [email protected]),
na
► Allegro
lub w
księgarni Wydawnictwa Nautica.

 

Żeglarski życiorys kpt. Wojciecha Jacobsona przedstawia książka

Class Afloat, Concordia, Di Lullo, Galapagos, Marczak, Montreal, Panama, Portobello, równik, Straburzyński, West Island College, Wojciech JacobsonKazimierz Robak:   Żeglarskie ‘kto jest kim’: Wojciech Jacobson,
Dobry Noe Press, 2022.

Drugie wydanie (380 stron, kilkaset map i ilustracji) jest jeszcze do nabycia u ► Wydawcy
i w kilku księgarniach internetowych (m.in. ► Wydawnictwa Nautica).

Książka była nominowana do:
♦ literackiej nagrody im. Teligi za rok 2022

♦ Nagrody Żeglarskiej Szczecina 2022
.

Recenzję przeczytacie ►TU◄.

Obie książki uzupełniają się jak dwie części dużej całości.
Bo gdy dwóch pisze o tym samym, to na pewno nie tak samo i niekoniecznie to samo.

 


Czytajcie

► historia żeglarstwa polskiego
► kronika żeglarstwa na Pomorzu
► dokumenty
► listy
► korespondencje
► artykuły
► wiersze i proza
► wspomnienia
► recenzje
► archiwum

 

 

 

https://zeszytyzeglarskie.pl/

 


► Periplus – powrót na Stronę Główną