Główne trofeum pierwszej Międzynarodowej Nagrody Żeglarskiej Szczecina dla kpt. Wojciecha Jacobsona…
Z największą radością powtarzam wiadomość o przyznaniu głównego trofeum pierwszej Międzynarodowej Nagrody Żeglarskiej Szczecina kpt. Wojciechowi Jacobsonowi, a laureatowi gratuluję!
Wręczenie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina odbyło się w sobotę, 25 marca 2017, w Centrum Kultury Euroregionu mieszczącym się w budynku Starej Rzeźni.
– Gala Nagród Żeglarskich jest bliska sercu każdego z nas, bo Szczecin od lat przecież żeglarstwem stoi. W tym gronie z pewnością nikomu nie trzeba tego udowadniać. Wręczamy dziś pierwsze Nagrody Żeglarskie Szczecina. Było w kim wybierać – zgłoszeń nadesłano bowiem ponad 90. To pokazuje, w jakim środowisku funkcjonujemy i jak wiele się u nas dzieje. Dziękuję za zaangażowanie kapitule i wszystkim żeglarzom – powiedział otwierając imprezę Piotr Krzystek, prezydent miasta Szczecin.
Nagrodę Główną im. kpt. Ludomira Mączki otrzymał kpt. Wojciech Jacobson, „za wieloletnią działalność na polu żeglarstwa, szerzenie jego idei, jako płaszczyzny porozumienia, współpracy i przyjaźni”, jak podała w uzasadnieniu Kapituła.
– Dziękuję za wyróżnienie. Doceniam, że jestem pierwszym laureatem nagrody o charakterze, prestiżu i zasięgu międzynarodowym – mówił podczas gali kpt. Jacobson. – Moje sukcesy żeglarskie sięgają dawnych lat i były one związane z osobą Ludomira Mączki, gdyż wiele rejsów odbyliśmy wspólnie. Ta nagroda niejako przypłynęła do mnie od Ludomira. W imieniu wszystkich żeglarzy dziękuję za ustanowienie Nagród Żeglarskich Szczecina. Mam nadzieję, ze staną się one marką miasta.
Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina mają promować żeglarstwo i wyróżniać najlepszych, zwłaszcza wśród tych związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim – krain, które leżą na terenie Polski i Niemiec.
W pierwszej edycji konkursu napłynęły 92 kandydatury w 10 kategoriach.
Oto nagrody i laureaci:
- Nagroda Główna im. kpt. Ludomira Mączki – Wojciech Jacobson.
Nazwisko Wojciecha Jacobsona znajdzie się tym samym w szczecińskiej Alei Żeglarzy na nadodrzańskich bulwarach.
Przypomnę, że w roku 2011 Wojciech Jacobson otrzymał od Prezydenta Miasta Szczecin honorowy tytuł „Ambasador Szczecina”.
- Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka – Szymon Kuczyński za samotne opłynięcie świata na s/y Atlantic Puffin (dł. 6,36 m) w latach 2014-2016.
- Żeglarz Roku – Cezary Wolski za sukcesy w regatach, w tym zdobycie Pucharu Bałtyku Południowego w roku 2016 na jachcie Sharki (dł. 15 m).
- Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza „Kuby” Jaworskiego – Agnieszka Skrzypulec za zdobycie 10. miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 i 5. miejsca w Mistrzostwach Europy 2016.
- Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski – Rammin Eckehardt za wieloletnią działalność w budowaniu morskiej historii Pomorza poprzez upamiętnianie i ożywianie kultury łodzi Zeesenboot[1].
- Nagroda Kota Umbriagi – Iga Wójcikiewicz za pasję w łączeniu muzyki z żeglowaniem i sukcesy na festiwalach szantowych w Polsce.
- Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina – Aleksandra i Andrzej Kocewiczowie za popularyzację kultury żeglarskiej na terenie przystani żeglarskiej „Camping Marina” w Szczecinie.
- Wydarzenie Żeglarskie – pierwsze w Polsce Mistrzostwa Europy w klasie Europa w Kamieniu Pomorskim dla organizatorów imprezy: Stowarzyszenia Jacht Klub Kamień Pomorski i Mariny Kamień Pomorski Sp. z o.o.
- Młody Żeglarz Roku – Jakub Rodziewicz za sukcesy regatowe, w tym uczestnictwo w Mistrzostwach Świata i Europy, Pucharach Świata, Pucharach Europy oraz Mistrzostwach Polski w klasie Laser.
- Żeglarska Nagroda Specjalna – kpt. Maciej Korek wraz z maszoperią za renowację 111-letniego s/y Nadir, najstarszego szczecińskiego jachtu.
Kandydatów do nagród zgłaszają mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a do Nagrody im. kpt. Ludomira Mączki także mieszkańcy całej Polski. Zgłaszać kandydatów mogą również instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie oraz członkowie kapituły. Na czele kapituły konkursowej stoi kpt. Maciej Krzeptowski.
O nagrodzie dla Wojciecha Jacobsona informowały Zeszyty Żeglarskie nr 32e.
Galerię zdjęć znajdziecie w Wyborczej.pl Szczecin.
Regulamin konkursu i szczegółowe informacje – na stronie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina.
[1] Zeesenboot (w dialektach dolnoniemieckich / Plattdeutsch: Zeesboot) – drewniany dwumasztowy gaflowy kuter rybacki, długości ok. 10 m, używany do połowów i przewożenia ładunków na płytkich wodach południowo-zachodniego Bałtyku (Zatoka Greifswaldzka, Zalew Szczeciński) i dolnej Odry, funkcjonujący w rybołówstwie NRD jeszcze w latach 70-tych.
Dziś łodzie te, pieczołowicie restaurowane, są w rękach prywatnych kolekcjonerów-żeglarzy, służą do wożenia turystów i ściągają tysiące kibiców podczas regat.
W jubileuszowych, 50. Zeesenboot Regatta, zorganizowanych w roku 2014 w zatoce Bodstedter (Bodstedter Bodden) na terenie Parku Narodowego Vorpommersche Boddenlandschaft, płynęły 54 jednostki typu Zeesenboot.
Nazwa typu łodzi pochodzi od nazwy sieci rybackiej Zeese, używanej do trałowania dennego na płytkich wodach przybrzeżnych.
O kpt. Wojciechu Jacobsonie przeczytacie o tym w portalu otwierając „Kto jest kim: WOJCIECH JACOBSON”.
Dodatkowo:
• Powrót s/y Dal (1980) – wywiad Zenona Szostaka z Wojciechem Jacobsonem.
• Rejs jachtu Vagabond II przez Przejście Północno-Zachodnie (1984-1988).
Relacja Wojciecha Jacobsona.
● Wojciech Jacobson – „Cayenne”
● Wojciech Jacobson – „Miasteczko na kotwicy”
● Wojciech Jacobson – „Talizman z Salvadoru”
● Wojciech Jacobson – „Morska procesja”
● Wojciech Jacobson – „Ludomir w szalupie”
● Wojciech Jacobson – „Matka Boska Gibraltarska”
● Wojciech Jacobson i Zenon Szostak – „Conrad, Horn i żagle”
● Zenon Szostak – „Wyspy Wojtka Jacobsona”
● Jacobson, Wojciech (red.). Pogoria Manual. Cape Town : 1992.
● Marek Słodownik – „Panie Kapitanie! Drogi Wojtku!”
(laudacja wygłoszona 2016-03-13 podczas uroczystości wręczenia Super Kolosa)
Kazimierz Robak