Tak więc znaleźliśmy się w Maladze w połowie października 1974 r. Perspektywa listopadowej żeglugi po Atlantyku nie bardzo nam się podobała, zapadła więc decyzja, że popłyniemy non stop do Vigo, a potem również non stop do Portsmouth, aby nadrobić stracony czas.
Miesiąc: kwiecień 2023
Kapitan Ziemowit Barański opowiada: Málaga.
Kapitan Ziemowit Barański opowiada: Rakija.
Cz. 6 cyklu Dzienniki Prawdziwe
Marcin Król: Hannah Arendt
Hannah Arendt (1906-1975) – elita intelektualna wieku XX. Znaczenie jej przemyśleń, ich przenikliwość i głębię zaczynamy dostrzegać dopiero teraz. Marcin Król (1944-2020) – intelektualna elita polska z najwyższej półki: szanowali go nawet jego przeciwnicy, a nad wszystkim, co pisał, należało się pochylić z uwagą.
Kapitan Ziemowit Barański opowiada: Dzienniki Prawdziwe.
Cz. 5: Nałóg
Kazimierz Robak: Historia jednego patrolowca: USCGC Midgett
2. John Allen Midgett Jr. (2/2)
Patronem okrętu WHEC-726 był John Allen Midgett Jr. (1876-1938). Jego rodzina od pokoleń mieszkała na leżącej przy wybrzeżach Karoliny Północnej wyspie Hatteras – jednej z archipelagu Outer Banks, który tworzą wyspy barierowe i kosy rozciągające się prawie na 300 kilometrów wzdłuż amerykańskiego wybrzeża Atlantyku.
Kapitan Ziemowit Barański opowiada: Dzienniki Prawdziwe.
Cz. 4: Ażurowa latarnia
Kazimierz Robak: Historia jednego patrolowca: USCGC Midgett
1. Od Alaski do Wietnamu (1/2)
Okręt Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych USCGC Midgett to druga jednostka, której historia splotła się (szczęściem na krótko) z dziejami jachtu „Vagabond’eux”, gdy ten – w roku 1985 – płynął w pierwszym etapie swego czteroletniego rejsu przez Przejście Północno-Zachodnie. Dzieje tego okrętu – i jego patrona – są, uważam, warte przypomnienia.