Wojciech Przybyszewski: Jeżowiec Stacha.
Z cyklu „Wygrzebane z lamusa”.

39 lat temu.

Tak się złożyło, że Staszek Choiński miał pecha nie tylko podczas antarktycznego rejsu Pogorią, kiedy na Atlantyku, przy naprawie osprzętu żaglowca, wbił mu się w gałkę oczną maleńki metalowy opiłek (►„Oko Stacha”◄). Nieprzyjemna i bardzo bolesna (!) przygoda przytrafiła mu się także podczas pierwszej „Szkoły pod Żaglami”.

Kazik Robak – w swojej książce Szkoła[1] – zapamiętał, że było to na Morzu Czerwonym, podczas naszego krótkiego pobytu na wyspie Great Hanish (20-21 grudnia 1983):

Na Great Hanish, a dokładnie w wodach otaczających wyspę, Stach Choiński miał nieszczęście wdepnąć na jeżowca. Kolce tego zwierzątka są ostre, ale kruche, więc po wbiciu w ciało natychmiast się łamią. Jedynym sposobem zapobieżenia długotrwałemu ropnemu papraniu się rany jest metoda przedstawiona na zdjęciu.

Krzysztof Baranowski, Pogoria, Robak, Szkoła Pod Żaglami, Choiński, Stanisław Choiński, jeżowiec, Seszele, DiademaOpatrywanie stopy Staszka w mesie oficerskiej Pogorii podczas rejsu pierwszej Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, marzec 1984
fot. Valerie Lintott

„Wojtek za chwilę weźmie do ręki skalpel albo igłę, bo te narzędzia wystarczą w zupełności” podpisał to zdjęcie Kazik w swojej kolejnej książce Szkoła pod Żaglami – 1983/84. Album rodzinny[2].

Książki Kazika, zarówno Album jak i Szkołę, znam od ponad dwóch dekad i mam płyty CD, na których są one zapisane, więc przykro mi, że dopiero teraz koryguję znajdujące się tam informacje o przebiegu kuracji i miejscu fatalnego zdarzenia.

Nie, tym razem nic nie rozcinałem i nie wydłubywał igłą. To była zwykła pielęgnacja obolałej stopy, ponieważ niewiele mogłem pomóc. Również nie było to na Morzu Czerwonym, lecz na Ocenie Indyjskim, i nie na wodach otaczających wyspę Great Hanish, lecz na płyciźnie, przy brzegu jednej z wysp archipelagu Seszeli.

Jakieś szczegóły? Podczas pobytu na Seszelach (29 lutego – 5 marca 1984) byliśmy zaproszeni do odwiedzenia szkoły znajdującej się na Wyspie Św. Anny, do której w naszym przypadku można było dostać się z Pogorii korzystając z pontonu. No i przy wysiadaniu z niego przypadkowe nadepnięcie na jadowitego jeżowca z rodzaju Diadema, mogło się zdarzyć każdemu, a zdarzyło się właśnie Staszkowi.

By się upewnić, że faktycznie tak było, dzwonię do poszkodowanego:

– Tak, tak. Na pewno na Seszelach, ale nazwy wysepki już nie pamiętam. Jakoś, w asyście któregoś z załogantów, dotarłem do tej szkoły, a tam pierwszej pomocy udzieliły mi dwie młode szkolne pielęgniarki… Szczególnie zapamiętałem tę, która zamroziła mi bolącą stopę jakimś środkiem przeciwbólowym w sprayu i zaleciła odpoczynek. Jednak ból odczuwałem także po rejsie. I trwało to niemal dwa lata!

Co na temat tego jeżowca można znaleźć we wszechwiedzącym Internecie?

Niektóre gatunki jeżowców są wyposażone w jadowity narząd. Te, które nie mają tego narządu, posiadają kolce, które pełnią rolę ochrony przed drapieżnikami. Najniebezpieczniejszym wśród jeżowców jest jeżowiec z rodziny Diadema. Przeciętnie osiąga od 4 do 40 cm średnicy. Ciało jeżowca chronią długie kolce.

Jeśli nie zauważysz jeżowca Diadema i przez przypadek nadepniesz na niego, to krótkie kolce przebiją skórę twojej stopy, wprowadzając jad i wywołując infekcję bakteryjną. Również warto pamiętać o tym, że kolce jeżowców trudno usunąć, gdy się wbiją w nasze ciało i praktycznie nie da się tego zrobić samodzielnie, bez pomocy lekarskiej.

Zamieszkują strefę denną mórz i oceanów o umiarkowanym zasoleniu. Najczęściej można je spotkać na skałach i rafach. Jeżowce morskie żywią się głównie gąbkami, glonami i małżami.[3]

Krzysztof Baranowski, Pogoria, Robak, Szkoła Pod Żaglami, Choiński, Stanisław Choiński, jeżowiec, Seszele, DiademaJeżowiec z gatunku Diadema setosum L.
fot. Michael Wolf (2006-05-11) / Wikipedia

►Wojciech Przybyszewski◄
czwartek, 10 sierpnia 2023
przypisy: Kazimierz Robak


[1] Robak, Kazimierz. Szkoła.pdf. [1: Mechanizmy; 2: Ludzie. 3: Daty, liczby, fakty. 4: Szkoła Pod Żaglami 1983/84: Album rodzinny. 5: dodatki]. Wyd. 3 uzup. Tampa, FL : WKR, 2005. ISBN: 8392261208. [dokument elektroniczny].

[2] Robak, Kazimierz. Szkoła Pod Żaglami 1983/84. 3. Album rodzinny. Warszawa : WKR/e-Litera, 2017. ISBN 978-83-922612-3-0. [dokument elektroniczny].

[3] „10 najniebezpieczniejszych zwierząt morskich”. Portal: Woman advice.pl. Dostęp: 2023-08-09.


► Periplus – powrót na Stronę Główną