Jerzy Dutlinger: Kissinger: Kryzys (cytaty i notatki z lektury)

Zapisy rozmów telefonicznych Autora w okresie dwóch kryzysów: wojny Jom Kippur (1973) oraz ewakuacji Amerykanów i ich wietnamskich sojuszników z Sajgonu (1975).

W posłowiu Wiesław Bokajło podsumował:

W tym kontekście prezydent Francji, generał Charles de Gaulle wyartykułował pojęcie „odprężenie”, détente, mając na myśli łagodzenie stanów kryzysowych w okresie zimnej wojny. Pojęcie to było pojmowane różnie, w zależności od celów ideologicznych i politycznych. 

  

Henry Kissinger – Kryzys. Anatomia dwóch kryzysów: wojna Jom Kippur (1973) i wycofanie się USA z Wietnamu (1975). Kulisy dyplomacji.
(przekład: Wiesław Bokajło, Joanna Orska; Wrocław : Wyd. Dolnośląskie, 2005)
Henry A. Kissinger – Crisis. The Anatomy of Two Major Foreign Policy Crises.
(New York, N.Y. : Simon & Schuster, 2003)

 

Tamże cytat z Dyplomacji (1994) Kissingera:

Détente było przeciwieństwem polityki równowagi siły między mocarstwami. Zamysł zasadzał się na tym, aby kłaść nacisk na obszary możliwej współpracy, a ze współpracy uczynić instrument, za pomocą którego będzie można wpływać na działania Moskwy w tych obszarach, w których oba mocarstwa brały się za łby. Tak właśnie, a nie jak pojawiało się ono – zniekształcone – w późniejszych debatach, administracja Nixona pojmowała słowo detente – odprężenie.

I dalej Bokajło:

Polityka linkage (sprzężenia), a więc łączenia współpracy ze Związkiem Radzieckim lub innymi państwami systemu komunistycznego w jednym obszarze z postępami w obrębie innego obszaru, miała różne wymiary. Na przykład w wypadku wojny w Indochinach Amerykanie gotowi byli odpłacić ZSRR ustępstwami w dziedzinie kontroli zbrojeń oraz w dziedzinie współpracy gospodarczej, gdyby wywarł on presję na Wietnam Północny i zmniejszył swoje dla niego poparcie. W ramach doktryny Nixona mieściła się również współpraca z ChRL, która dawała jawny wyraz dezaprobaty dla polityki ZSRR.
Polityka linkage, zdaniem Kissingera, nie mogła być skutecznie realizowana nie tylko z winy adresatów, ale też z winy „wielu wpływowych osobistości amerykańskich”.

A treść?

[Henry Kissinger:] W przyszłym tygodniu kryzysu nigdzie nie będzie – jestem zbyt zajęty.

 

P.S. O Dyplomacji będzie osobno.

Jerzy Dutlinger
grudzień 2012


► Periplus – powrót na Stronę Główną