6 lat temu.
16 lipca 2017 r. odszedł na wieczną wachtę kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Drapella (1929-2017), „wieloletni kapitan żaglowców i statków handlowych, który jak sam mówił: na statkach handlowych pracował, a żeglarstwu oddał serce”[1].
Podczas rejsu pierwszej Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego zapamiętałem Go jako zawsze pogodnego, serdecznie uśmiechniętego, nieco starszego kumpla, który – jak to się mówi – z niejednego pieca jadł chleb.
Kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Drapella na Pogorii, 2 grudnia 1983
fot. Stanisław Choiński
Był w stosunku do nas, kadry, serdeczny, ale i wymagający. Najwięcej czasu poświęcał jednak młodzieży, którą kochał i w którą wierzył, co niewątpliwie zostało dostrzeżone przez żeglarską brać pod koniec Jego życia, kiedy w 2014 r. został laureatem nagrody głównej trzeciej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za „ciągłość wychowania morskiego młodzieży i budzenie w niej fascynacji morzem”[2].
Kapitan Andrzej Drapella był też zafascynowany wynalazkiem Daguerre’a[3], doceniając nie tylko jego znaczenie jako źródła doznań estetycznych, lecz także ważnego przekazu dokumentacyjnego. Zawsze miał aparat fotograficzny przy sobie, a setki Jego fotografii wykonanych podczas naszego rejsu najlepiej świadczą o takim podejściu. Niezwłocznie po zaokrętowaniu (w Aleksandrii, 2 grudnia 1983) założył na Pogorii prężnie działające kółko fotograficzne Firmę „FOTO-PSTRYK”, której był Prezesem i do której wciągnął kilku chłopaków, zafascynowanych – jak On – fotografią .
Zdjęcia Andrzeja Drapelli z rejsu zilustrowały pierwszą, wydaną krótko po powrocie do kraju (1985), książkę o Szkole pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego, autorstwa wtedy już osiemnastoletniego Sergiusza Nawrockiego[4].
Z kolei ja w listopadzie tego samego roku otrzymałem od Andrzeja piękną fotografię z dedykacją. Nie dziwi, że jej autor pokazał się na niej w scenerii chińskiego parku i znajdujących się w nim zabytków. Daleki Wschód, Chiny, ich kultura i tradycja – to kolejny ukochany zakątek na tej Ziemi kapitana Drapelli.
Fotografia z dedykacją od kapitana Andrzeja Drapelli
Tak, to ja na moim ulubionym zdjęciu portretowym z Pogorii, 1984
fot. Andrzej Drapella
Firma „FOTO-PSTRYK” znała wartość swoich fotografii i starannie oznaczała je na rewersie;
twórcą firmowej winiety, tej na dole odwrocia, był, oczywiście, ►Julek Gojło◄, uczeń Szkoły pod Żaglami, a zarazem nasz pokładowy artysta
repr. Wojciech Przybyszewski
►Wojciech Przybyszewski◄
sobota, 23 sierpnia 2023
przypisy: Kazimierz Robak
[1] rb. „Nie żyje kapitan Andrzej Drapella”. Portal: Trójmiasto.pl. 2017-07-17. Dostęp: 2023-08-22.
[2] „Laureat Nagrody Wiktorowicza 2014 kpt. ż.w. Andrzej Drapella”. Portal: Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Dostęp: 2023-08-22.
[3] Louis Jacques Mandé Daguerre (1787-1851) – wynalazca metody, od jego nazwiska zwanej dagerotypią, którą opatentował w 1838 r. Rok później we Francji okrzyknięto go wynalazcą fotografii.
[4] Nawrocki, Sergiusz. Byłem Kaczorem. Szczecin : Wyd. Glob, 1985. ISBN: 8370070434.