Wydaniem książki Marka Słodownika „Morze na łamach – prasa morska i żeglarska II Rzeczypospolitej wobec polityki morskiej państwa 1918-1939” kończy się wielomiesięczna akcja „Rok Prasy Morskiej 1919-2019”.
Miesiąc: listopad 2020
Finał akcji „Stulecie Prasy Morskiej”.
Żeglarstwo i pedagogika.
Miłosz W. Romaniuk: Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego a realizacja celów rozwojowych okresu adolescencji (3/3)
6. Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego a zadania okresu adolescencji. Badania wskazują, że samoocena uczestników po rejsie jest wyższa niż przed jego odbyciem. W ujęciu całościowym różnica okazuje się istotna statystycznie. Wzrost samooceny uczestników Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego jest niezmiernie ważny z punktu widzenia psychologii rozwojowej.
Powrót Ffy (i jego kompanii).
Zbigniew Studziński: Chandra
Żeglarstwo i pedagogika.
Miłosz W. Romaniuk: Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego a realizacja celów rozwojowych okresu adolescencji (2/3)
4. Metoda przeprowadzenia badań, charakterystyka próby badawczej. Podczas trwania Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego przeprowadzono badania dotyczące samooceny jej uczestników. Uczennice i uczniowie zostali poproszeni o ustosunkowanie się do 10 stwierdzeń odnoszących się do ich przekonań o sobie.
Żeglarstwo i pedagogika.
Miłosz W. Romaniuk: Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego a realizacja celów rozwojowych okresu adolescencji (1/3)
Michaił Żwaniecki już nie wystąpi
Żeglarstwo i pedagogika.
Miłosz W. Romaniuk: Człowiek w konfrontacji z żywiołem – sytuacje graniczne na morzu (3/3)
4. Człowiek w sytuacji granicznej a etyka prowadzenia badań. Marzeniem każdego naukowca jest jak najdokładniejsze przeprowadzenie badań, aby jak najrzetelniej móc zanalizować rzeczywistość. W założeniu autora wywiady miały być przeprowadzone przed rejsem, po rejsie oraz w trakcie wystąpienia sytuacji określonej przez respondentkę jako graniczna. Takie założenie pozwalało na osiągnięcie najpełniejszych danych dotyczących stanu psychicznego i fizycznego […]
Kapitan Ziemowit Barański opowiada: Najważniejszy dokument (bonus!)
W 1960 roku miałem za sobą 5 rejsów oficerskich i staż w rejsach pełnomorskich 5548 Mm. W tamtych czasach, o ile dobrze pamiętam, wymagany staż oficerski przed egzaminem na stopień kapitana wynosił 3000 Mm (wtedy staż liczono w przebytych milach, a nie w godzinach żeglugi, jak to ma miejsce obecnie), uznałem więc, że mogę przystąpić do egzaminu.