Kazimierz Robak: Przypis i metoda.
Cz. 7 (i ostatnia) cyklu „Metoda Bardiaux”

Zostaje jeszcze kwestia tytułowa, więc zasadnicza: co to jest „metoda Bardiaux” i skąd się to określenie wzięło.

Podczas rejsu dookoła świata na jachcie Les 4 vents (1950-1958) Bardiaux zaliczył 543 międzylądowania – stąd żegluga krótkimi odcinkami nazywana jest czasem jego imieniem.

Fakt ten zauważył wspominany wcześniej recenzent rocznika Journal de la Société des Océanistes. Książkę zjechał, ale dobrą robotę żeglarską dowartościował:

[…] osobliwością podróży była znaczna liczba postojów, co oznacza ogromny nakład energii i dowodzi umiejętności, bo dużo bardziej niebezpieczne dla żeglarza jest wybrzeże niż otwarte morze.[1]

Prawda. W czasach, gdy nie było elektroniki pokładowej, a pomoce nawigacyjne były… jakie były, takiego wyczynu mógł dokonać tylko twardy i doświadczony żeglarz. Co docenili Amerykanie, bo właśnie za ten rejs Bardiaux otrzymał od Cruising Club Of America Medal Pełnego Morza (Blue Water Medal).

Bardiaux, Marcel Bardiaux, Les 4 vents, Belle Etoile, Inox, Jacobson, Cruising Club Of America, Blue Water Medal, Journal de la Société des OcéanistesThe Blue Water Medal przyznawany przez Cruising Club Of America
projekt (1923): Arthur Sturgis Hildebrand (1887-1924)

PS. Serial o Marcelu Bardiaux spotkał się z życzliwym przyjęciem i mnogimi komentarzami (jak dotąd wszystkie życzliwe), za które bardzo dziękuję. Z nich wybrałem jeden, bo mówi o spotkaniu bezpośrednim (28/29 sierpnia 1985) i jest dobrym przyczynkiem do uzupełnienia portretu bohatera tej opowieści.

Poznałem Bardiaux osobiście w Quebecu, gdzie na chwilę cumowała Pogoria w drodze do Montrealu z babską załogą. Nawet wszedłem na pokład jego jachtu, żeby pomagać w przecumowaniu, ale tylko zezłościłem Marcela, bo nie przekładałem cum tak, jak on tego sobie życzył…
Krzysztof Baranowski

Kazimierz Robak
30 kwietnia 2023

W cyklu „Metoda Bardiaux”:

1. Przypis i cień 

2. Na wiosłach dookoła Europy 

3. W 8 lat dookoła świata 

4. Osiemnaście razy dookoła świata 

5. Marcel Bardiaux – zakręty bibliograficzne 

6. Seks i żegluga 

7. Przypis i metoda

Cdn.?


[1] Adam, Paul; JSLO – tamże [tłumaczenie własne]


Przypis, od którego się wszystko zaczęło, miał dopełnić jedną z historii z żeglarskiego życiorysu kpt. Wojciecha Jacobsona.

Jaką? O tym dowiecie się z dwóch książek.

Żeglarskie ‘kto jest kim’: Wojciech Jacobson, której drugie wydanie jest jeszcze do nabycia u Wydawcy i w kilku księgarniach internetowych (m.in. ►Wydawnictwa Nautica◄). O samej książce przeczytacie ► TU ◄, ja jeszcze dodam, że była nominowana do literackiej nagrody im. Teligi za rok 2022 i do Nagrody Żeglarskiej Miasta Szczecin, a Mesa Szczecińska Bractwa Kaprów Polskich uznała ją za wydarzenie edytorskie roku 2022.

USCGC Midgett, Jacobson, US Coast Guard, Vagabond'eux, Alaska

 

Książka druga, to antologia opowiadań i reportaży Wojciecha Jacobsona Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej, wydana pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin, Jacht Klubu AZS Szczecin oraz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Można ją jeszcze kupić u Wydawcy (tel. 604-555-115; [email protected]), na ►Allegro◄  lub w ►księgarni Wydawnictwa Nautica◄.

USCGC Midgett, Jacobson, US Coast Guard, Vagabond'eux, Alaska

Obie książki uzupełniają się jak dwie części dużej całości. Bo gdy dwóch pisze o tym samym, to na pewno nie tak samo i niekoniecznie to samo.

Kazimierz Robak


► Periplus – powrót na Stronę Główną