Kapitan Ziemowit Barański opowiada: Uwagi pokładowe.
Cz. 16 cyklu „Dzienniki Prawdziwe”

Pisałem już o uwagach wczasowiczów spacerujących po kei, które podchwytywała załoga s/y Roztocze i zapisywała w Dzienniku Prawdziwym

Ciekawe odzywki miały też miejsce na pokładzie Roztocza. Niektóre zostały uwiecznione przez załogę w Dzienniku Prawdziwym.

 

Wszyscy, którzy żeglowali w tamtych czasach, pamiętają, że zarówno jakość jak i możliwości zakupu piwa były dość marne. Na jednym z rejsów Roztocza, II oficer zakupił piwo „Full light – sąsiedzkie”. Jakość tego napoju opisano dla potomności w Dzienniku Prawdziwym:

Barański, Roztocze, Ziemowit Barański, Dalarö, Mariehamn, Dziennik PrawdziwyBo nie zna życia kto nie pływał na „Roztoczu” / I nie próbował z wieloryba moczu
arch. Ziemowit Barański

 

Czasem miały miejsce ciekawe wymiany zdań pomiędzy członkami załogi.

Na Roztoczu obok koła sterowego znajdował się wskaźnik kierunku i szybkości wiatru, którego wyłącznik umieszczono w kabinie nawigacyjnej. Słowa, którymi jeden ze sterników zwrócił się do koleżanki z wachty z prośbą o włączenie wskaźnika, natychmiast zapisane zostały w Dzienniku Prawdziwym:

Barański, Roztocze, Ziemowit Barański, Dalarö, Mariehamn, Dziennik Prawdziwy„Agnieszko włącz wskaźnik, bo mi stanął”
arch. Ziemowit Barański

 

Uwaga kucharza, który zapomniał osolić ziemniaki, też została utrwalona w piśmie:

 

Barański, Roztocze, Ziemowit Barański, Dalarö, Mariehamn, Dziennik PrawdziwyZiemniaczków nie soliłem, bo lepiej żeby każdy sobie przyprawił do smaku (kok do załogi podając obiad)
arch. Ziemowit Barański

 

W jednym z rejsów Roztocze weszło do portu Mariehamn na Wyspach Alandzkich późnym wieczorem. Biuro Portowe było zamknięte. Łazienki i WC były zamknięte również – można je było co prawda otworzyć przy pomocy zamka szyfrowego, ale kod otrzymywało się tylko z Biura Portowego. Zrozpaczony członek załogi Roztocza usiłował jednak – bezskutecznie – otworzyć drzwi do łazienki przy pomocy noża. Oczywiście załoga to podchwyciła i odnotowała w Dzienniku Prawdziwym.

Barański, Roztocze, Ziemowit Barański, Dalarö, Mariehamn, Dziennik PrawdziwyMariehamn by night:Niech mnie nawet aresztują, ale ja się muszę dziś wykąpać”
arch. Ziemowit Barański

 

W 1987 roku Roztocze uczestniczyło w Tall Ships’ Races. Jednym z portów było Dalarö w Archipelagu Sztokholmskim – miasteczko niewielkie, którego zabudową były domki jednorodzinne.

Był to pierwszy port w tym rejsie. Po wejściu załoga Roztocza zakupiła zaraz widokówki, aby je wysłać do kraju. Wypisane kartki wręczono jednemu z członków załogi z prośbą, by znalazł skrzynkę pocztową i do niej je wrzucił. Ten, po krótkiej chwili wrócił na pokład informując, że zadanie wykonał i kartki zostały wrzucone.

Tymczasem ktoś z załogi napisał jeszcze jedną pocztówkę i – chcąc ją wysłać – zapytał, gdzie jest skrzynka. Zapytany pokazał domek po drugiej stronie ulicy ze skrzynką na furtce. Wtedy wyszło, że wrzucił on kartki do czyjejś prywatnej skrzynki na listy, w której listonosz zostawia korespondencję dla domowników. Na szczęście mieszkańcy domku byli obecni – kartki udało się odzyskać i nadać prawidłowo. Załoga uwieczniła to w Dzienniku Prawdziwym.

Barański, Roztocze, Ziemowit Barański, Dalarö, Mariehamn, Dziennik PrawdziwyListy? Tak, wrzuciłem
arch. Ziemowit Barański

 

Tak więc nie tylko życie portowe, ale i pokładowe dostarczało wielu historyjek wartych uwiecznienia w Dzienniku Prawdziwym

.

Ziemowit Barański
22 czerwca 2023

Cdn.


►Cz. 1. Jak dusić◄

►Cz. 2. Kompot◄

►Cz. 3. Foki w akwarium◄

►Cz. 4. Ażurowa latarnia◄

►Cz. 5. Nałóg◄

►Cz. 6. Rakija◄

►Cz. 7. Málaga◄

►Cz. 8. Kartofle◄

►Cz. 9. Utyłem?◄

►Cz. 10. Pała!◄

►Cz. 11. L… Story

►Cz. 12. Karty◄

►Cz. 13. Mesboy◄

►Cz. 14. Głodomory◄ 

►Cz. 15. Uwagi portowe◄ 

►Cz. 16. Uwagi pokładowe◄ 


PS.

O tym, jak kpt. Ziemowit pływał na Roztoczu i o wielu jego przygodach na innych jachtach przeczytacie w antologii Jak się raz zacznie…,
bo jest tam 80 opowiadań z żeglarskiego życiorysu Kapitana.
► Sięgnijcie po książkę (bo to już ostatnie egzemplarze!)

 

 


► Periplus – powrót na Stronę Główną